Zemin ve Saha Betonu

saha betonu

Zemin ve Saha Betonu, zemine atılan hazır betonun mastarla yüzeyi düzeltildikten sonra yüzey sertleştirici serpilmesi ve helikopter perdah uygulanması sonucu ortaya çıkan dayanıklı endüstriyel alanlara Saha Betonu ya da Zemin Betonu denilmektedir. Tüm zemin şap uygulamalarında olduğu gibi ilk işlem olarak zemin etüdü yapılması gerekir. Keşif esnasında alanın ne amaçla kullanıcağı uygulamanın şeklini ve kullanılacak malzeme kalitesi ve miktarını da belirler. Örneğin tır garajı için zemin şap uygulaması yapılacaksa farklıdır, yaya geçişi için beton uygulaması farklıdır. Bu kısımda ağır tonajlı makinelerin konulacağı ya da tırların park ettiği bir garaj örneği üzerinden ilerleyelim.

Öncelikle zemin sağlamlaştırılır. Ardından en az 10-15 cm kalınlığında C-30 endüstriyel beton temin edilir. Beton kalınlığı artıkça dayanımı da artmaktadır. Demir donatı olarak en az bir kat 5'lik ÇESAN kullanılmalıdır. Ardından yüzey aşınmalarını en aza indirmek için yüzey sertleştirici kulllanılmalıdır. Her m2/4kg gelecek şekilde. Ardından helikopter ile iyi perdah ve çelik mala ile iyice parlatma yapılması gerekir. Ardından 3-5 m aralıklarla mevcut beton kalınlığının %30'u kadar derinliğinde derz kesimi yapılmalıdır. Zemin ve Saha betonu fiyatları, malzeme mikatrına, niteliğine ve uygulama alanının özelliklerine bağlı olarak değişir. Fakat yukarıdaki örneğe göre ortalama bir fiyat verecek olursak ortalama m2 fiyatı 65-85 TL arasında olur.

Kullanım alanlarına bağlı olarak saha ile zemin betonu değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik zeminin cinsine göre farklılık yaratır. Beton kalınlığı, beton cinsi, eğilimler ile beraber donatı su miktarı üzerine aşamalı şekilde çalışmalar gerçekleşir. Tasarım ve hazırlık bölümünde mekanda bulunan tüm toz ve kir ile beraber girinti ve çıkıntılar ortadan kaldırılır. Kurumsal hizmet anlayışı ile profesyoneller kontrolü altında gerçekleştirilen bu bölüm sayesinde, alan tamamen betonun dökümünü hazır hale getirilir ve işlem sağlıklı biçimde gerçekleşir.

Saha ve Zemin Betonu Kullanım Alanları

Uzun yıllar güvenli şekilde kullanmak ve hava koşuluna karşı direnç göstermek için zemin ve saha betonu hatasız şekilde tüm ölçekler değerlendirilmek suretiyle ele alınmalıdır. Tabii bu ölçekler üzerinden işlem uygulanırken kullanım alanına bağlı olarak farklı çalışmalar ele alınır.

  • Endüstriyel tesisler,
  • Otoparklar,
  • Depolar,
  • Yollar,
  • Farklı tesis alanları,

Bu şekilde akla gelebilecek daha birçok farklı yer için aşamalı olarak ve özel çalışmalar eşliğinde saha ve zemin betonu çalışması gerçekleşmektedir.

zemin betonu

Saha ve Zemin Betonu İçin Aşamalar

Titiz bir çalışma altında ele alınan saha ve zemin beton çalışmaları kullanım alanına bağlı olarak belirli kriterler altında ele alınır. Ancak ortak şekilde konusunda tecrübe sahibi uzmanlar ve mühendisler eşliğinde, belli başlı bazı aşamalar üzerinden sağlanmaktadır.

  1. Tasarım ve hazırlık aşaması,
  2. Beton dökümü,
  3. Yüzey sertleştirici uygulaması,
  4. Kür uygulaması,
  5. Derz kesimi ve derz dolgu uygulaması,

Kendi içinde detaylı şekilde ele alınan bu aşamalar sayesinde, özel olarak tamamlanmış saha veya zemin betonu sağlıklı biçimde ve uzun yıllar kullanım imkanı tanımaktadır.

Saha ve Zemin Betonu Özellikleri

Hangi alan olursa olsun zemin ile beraber saha betonu belli başlı ortak özellikler göstermektedir. Öncelikle yüksek aşınmaya karşı dayanıklı bir özellik sunduğunu söylemek mümkün. Darbe dayanım gücü yüksek olan özel malzeme yapısı altında aşamalı olarak ele alınan yapı, aynı zamanda hava koşullarına karşı da güçlü bir direnç oluşturmaktadır.

Yüzey tozumasının engellenmesi ve kaydırmaz yüzeyi olanağı gibi çalışmalar yine özellikler içerisinde yer alıyor. Diğer taraftan geniş renk yelpazesi ile kolay temizlenebilir bir ayrıcalık tanımaktadır. Bütün bu unsurlar ile beraber kullanılacak alana bağlı olarak zemin ve saha betonu özel tasarım altında ele alınmaktadır.

helikopter beton

Etkili Görünümü ile Saha Ve Zemin Betonu

Saha betonu ile beraber zemin betonu değişik kullanım alanlarına sahip biçimde ele alınır. Aynı zamanda görsel açıdan da farklılık yaratır. Uygulaması yapılacak alanın kullanım amacına bağlı şekilde farklı görseller üzerinden tasarımlar gerçekleşir. Klasik ve düz modellerin yanı sıra farklı şekiller veya desenler üzerinden de çalışmalar ele alınmaktadır. Böylece alan çok daha etkili ve güzel bir görünüm elde edebilir. Burada önemli olan kurumsal bir anlayış üzerinden saha ve zemin betonunun her kısmının, hatasız ve eksiksiz biçimde tamamlanmasıdır.