Zemin Ve Saha Betonu Nedir?

saha betonu

 

Kullanım alanlarına bağlı olarak saha ile zemin betonu değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik zeminin cinsine göre farklılık yaratır. Beton kalınlığı, beton cinsi, eğilimler ile beraber donatı su miktarı üzerine aşamalı şekilde çalışmalar gerçekleşir. Tasarım ve hazırlık bölümünde mekanda bulunan tüm toz ve kir ile beraber girinti ve çıkıntılar ortadan kaldırılır. Kurumsal hizmet anlayışı ile profesyoneller kontrolü altında gerçekleştirilen bu bölüm sayesinde, alan tamamen betonun dökümünü hazır hale getirilir ve işlem sağlıklı biçimde gerçekleşir.

 

Saha ve Zemin Betonu Kullanım Alanları

 

Uzun yıllar güvenli şekilde kullanmak ve hava koşuluna karşı direnç göstermek için zemin ve saha betonu hatasız şekilde tüm ölçekler değerlendirilmek suretiyle ele alınmalıdır. Tabii bu ölçekler üzerinden işlem uygulanırken kullanım alanına bağlı olarak farklı çalışmalar ele alınır.

 

  • Endüstriyel tesisler,
  • Otoparklar,
  • Depolar,
  • Yollar,
  • Farklı tesis alanları,

 

Bu şekilde akla gelebilecek daha birçok farklı yer için aşamalı olarak ve özel çalışmalar eşliğinde saha ve zemin betonu çalışması gerçekleşmektedir.

 

zemin betonu

 

Saha ve Zemin Betonu İçin Aşamalar

 

Titiz bir çalışma altında ele alınan saha ve zemin beton çalışmaları kullanım alanına bağlı olarak belirli kriterler altında ele alınır. Ancak ortak şekilde konusunda tecrübe sahibi uzmanlar ve mühendisler eşliğinde, belli başlı bazı aşamalar üzerinden sağlanmaktadır.

 

  1. Tasarım ve hazırlık aşaması,
  2. Beton dökümü,
  3. Yüzey sertleştirici uygulaması,
  4. Kür uygulaması,
  5. Derz kesimi ve derz dolgu uygulaması,

 

Kendi içinde detaylı şekilde ele alınan bu aşamalar sayesinde, özel olarak tamamlanmış saha veya zemin betonu sağlıklı biçimde ve uzun yıllar kullanım imkanı tanımaktadır.

 

Saha ve Zemin Betonu Özellikleri

 

Hangi alan olursa olsun zemin ile beraber saha betonu belli başlı ortak özellikler göstermektedir. Öncelikle yüksek aşınmaya karşı dayanıklı bir özellik sunduğunu söylemek mümkün. Darbe dayanım gücü yüksek olan özel malzeme yapısı altında aşamalı olarak ele alınan yapı, aynı zamanda hava koşullarına karşı da güçlü bir direnç oluşturmaktadır.

 

Yüzey tozumasının engellenmesi ve kaydırmaz yüzeyi olanağı gibi çalışmalar yine özellikler içerisinde yer alıyor. Diğer taraftan geniş renk yelpazesi ile kolay temizlenebilir bir ayrıcalık tanımaktadır. Bütün bu unsurlar ile beraber kullanılacak alana bağlı olarak zemin ve saha betonu özel tasarım altında ele alınmaktadır.

 

helikopter beton

 

Etkili Görünümü ile Saha Ve Zemin Betonu

 

Saha betonu ile beraber zemin betonu değişik kullanım alanlarına sahip biçimde ele alınır. Aynı zamanda görsel açıdan da farklılık yaratır. Uygulaması yapılacak alanın kullanım amacına bağlı şekilde farklı görseller üzerinden tasarımlar gerçekleşir. Klasik ve düz modellerin yanı sıra farklı şekiller veya desenler üzerinden de çalışmalar ele alınmaktadır. Böylece alan çok daha etkili ve güzel bir görünüm elde edebilir. Burada önemli olan kurumsal bir anlayış üzerinden saha ve zemin betonunun her kısmının, hatasız ve eksiksiz biçimde tamamlanmasıdır.