Helikopterli Şap

Helikopterli Şap, Otopark Şapı, Daire Şapı, Kalıp Üstü Betonu, Endüstriyel Zemin Betonu, Saha Betonu, Yol Betonu…0216 422 89 11.  Beton zemin uygulamalarında son sistem makinelere ve işinin ehli ustalara sahip lider firma ZAP YAPI, bir telefon uzağınızda. Ücretsiz keşif, güçlü referanslar ve % 100 memnuniyet.



Helikopterli Şap Uygulaması

Helikopterli şap uygulaması geniş ve çok amaçlı kullanılan alanlarda uygulanmaktadır. Helikopterli şap uygulamasının en önemli özelliği tektip boşluksuz, düz bir beton elde etmektir. Yüzeyin maruz kalacağı şiddete göre sertleştiriciler kullanıldığından, istenilen zeminde uygulanabilen sağlıklı bir yöntemdir. Zemin pürüzsüz ve parlak olduğundan sızdırmazlık özelliği taşır. Beton çimento esaslı olduğundan, helikopter vurulduğunda aşınma ve tozuma minimize edilmiş olur.  Helikopterli şap Zeminlere; sağlamlık, renklilik ve görsellik katmaktadır. Bu sayede uzun ömürlü ve kullanışlı alanlar tasarlanmış olmaktadır.

Zemin Şap Uygulama

Zemin şap uygulama aşamasında kalıp üstü betonu veya diğer adıyla tesviye betonunun üzerine 4-7 cm kalınlığında dökülür. Şap betonu kullanım amacı ise: Tesisatın üstünün örtülmesi, zeminin izolasyonu, tüm zeminin aynı teraziye (hizaya) getirilmesi, güzel bir görünümün elde edilmesi, fayans veya parke gibi uygulamaların düzgün bir zemine oturtulması için yapılan beton uygulamasıdır.



 

Daire Şapı

Daire şapı, konut amaçlı kullanılacak yapılardaki tüm daire tabanlarına atılan serpme bir beton işlemidir. Olmazsa olmazdır. Parke, fayans, kalebodur, mermer vb. yapı elemanlarının düzgün bir zemine oturtulması için daire şapı önem arz etmektedir. Pompa yardımıyla çok yüksek katlı binalara da atılabilir. Uygulama öncesi kot alınmalı ve düzgün bir işçilik yapılmadığı takdirde verim elde etmek mümkün değil. ZAP YAPI, bu alanda yaptığı yüzlerce uygulama ile büyük bir deneyime sahiptir.

Otopark Şapı

Otopark zemin şapı, araç park zeminlerine atılan dayanaklı olması gereken bir beton serme işlemidir. Bu zeminlerde çimento oranı yüksek betonlar ve dramiks, çesan, elyaf gibi sağlamlaştırıcı ek malzemeler kullanılmalıdır. Otopark betonu, üzerindeki yüke dayanıklı olacak şekilde planlanmalı. En az C30 hazır beton kullanılmalı ve kalınlık da en az 10 cm olmalaıdır. Derz kesimleri sıklıkla çizilmeli ve sertleştiriciler ile kür unutulmamalıdır.



 

Saha Betonu

Saha betonu veya Endüstriyel Zemin Betonu, dökülecek betonun içine gerektiğinde elyaf ya da dramix karıştırılmalıdır. Yüzey sertleştirici de dayanım açısından bir diğer önemli husustur. Derzlerin kesimi en az beton kalınlığının 1/3’ü oranında olmalıdır. Derz aralıklarında maksimum 5x5 oranında olmalıdır. Saha betonlarında, betonlanacak saha alt dolgusunun en az 25 cm. kalınlığında olması, uygun dolgu malzemesi kullanılmış olması, dolgu malzemesinin sıkıştırılan zeminde %20'den az nem oranında ve en az %95 modifiye proktor ölçüsünde sıkıştırılmış olması saha betonu alt hazırlığı için gerekli unsurlardır.

Yol Betonu

Yol betonu uygulama yapılırken, ağır tonajlı araçların hareketleri göz önünde bulundurulmalı, zeminde mutlaka çelik hasır veya donatı demirleri kullanılmalıdır. Yaya ve araç geçiş yollarına atılan yol betonları, kalınlık ve katkı malzemeleri açısından farklılık gösterir. Üzerine binilecek yük farkı betonların muhtevatını ve fiyatını etkilemektedir.



 

Şap neden atılır?

Şapın kullanılmasındaki ilk amaç, tesviye betonu dökülmüş yüzeyi dış etkenlerden korumak olarak ifade ediliyor. Akabinde ise kullanılan alanın kullanım süresini uzatmak; özel amaçlar için kullanılacak alanların özelliğine uygun yer kaplaması yapmak şeklinde sıralanıyor.

Şap nerelerde kullanılır?

Su ve nem etkisinde bulunan yerler, Açık ve kapalı otoparklarda, Fabrika iç ve dış sahalarında, Açık spor alanları, kapalı spor salonları, Sergi ve gösteri salonları gibi alanlar...

Helikopterli Şap Uygulama

Helikopterli şap uygulama, inşatta şap atmak, teknik şartnameye göre ve şap dökme sırasına göre yapılıyor. Belirlenmiş kurallara göre atılmayan bir şap yapıya ciddi zararlar vereceği gibi, aynı zamanda yaşam konforunu ciddi derecede olumsuz etkileyecektir.

Şap Dökme Teknik Şartnamesi

 • Şap yapılması öncesi uygulama yapılacak alanın temizliği yapılacaktır. (alçı,harç artığı,beton kırığı gibi...)
 • Şap  yapılması öncesi uygulama yapılacak alan sulanacaktır.
 • Anolar önceden hazırlanmış +1.00 kotuna uyularak 5cm yüksekliğinde çekilecektir.
 • Her ano çekiminden sonra kontrolu işveren tarafından yapılarak şap imalatına geçilecek.
 • Şap imalatı biten yerler 12 saat sonra sulanacaktır.
 • Şap imalatı mastarında,kotunda ve terazisinde yapılacaktır.
 • İmalatı engelleyen yerler bildirilecektir.
 • Şap harcı 250doz olarak yapılacaktır.
 • Makineli yapılan şaplarda tepsi+bıçak kullanılacaktır.
 • Şap imalatı yapılan yerde elektrik,tesisat boruları korunacak zarar verilmeyecektir.
 • İmalat süresince diğer bitmiş imalatlara zarar verilmeyecek, gerekirse korumaya alınacaktır.
 • Teknik şartname kapsamındaki pozların ölçümünde bitmiş net yüzey ölçüleri esas alınmaktadır.



 

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama ,ilaç fabrikaları, hastanelerin steril alanları, elektrik santralleri ve her türlü sanayi tesisinde temizlenmesi kolay ve toz tutmayan bir, kapalı alan zemin kaplaması olarak kullanılır.. Kolay temizlenmekte ve mekanik mukavemeti yüksektir. Kimyasal maddelerin etkisine dayanıklıdır. Bu tür epoksi  kaplama, daha çok tekstil, gıda, ilaç,fabrika,hastane,okul, üretim tesisleri gibi yerlerde kapalı alan zemin kaplaması olarak kullanılmaktadır.

Epoksi zemin kaplamanın faydaları

 • Toz tutmaz, paslanmaz, su geçirmez,
 • Sürtünme ve aşınmaya karşı dayanıklı olur,
 • Temizlenmesi kolay
 • Hızlı ve kolay uygulanabilir
 • Bakım ve onarımı kolay ve ucuz
 • Yapışma niteliği yüksek ve esnek
 • Darbeye dayanıklı
 • Kalınlığı 0.2 mm - 0.5 mm arasında değişmektedir.

Etiketler: Helikopterli Şap, Otopark Şapı, Daire Şapı, Şap Ustası, Saha Betonu, Şap Uygulamaları, Şap Firmaları, Zemin Şap Uygulamaları, Şap m2 fiyatları,