Renkli Beton Zemin

renkli beton zemin


Renkli Beton Zemin, değişik renklerdeki toz sertleştiriciler, beton henüz ıslak iken yüzeye tatbik edilir ve helikopter perdah yapılır. Böylelikle renkli beton elde edilir. Bu yazımızda, Renkli Beton nedir, Renkli Beton Zemin nasıl yapılır, Renkli Beton Fiyatları ve Kırmızı Beton da dediğimiz bu zeminler nerelerde uygulanır? Tüm bu soruların cevaplarına ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde değineceğiz.

Renkli Beton Nedir?

Renkli Beton, açık veya kapalı herhangi bir zemine atılmış bir betonun, henüz beton yüzeyi ıslak iken kalekim tarzında ve torbalarda satılan renkli yüzey sertleştiriciler serpilir ve üzerine helikopter uygulanır. Betona renk veren toz agregalardır yani yüzey sertleştiricilerdir. Bu yüzey sertleştiriciler aynı zamanda betonun yüzey aşınmalarında da büyük fayda sağlar. En çok kullanılan renkler gri, yeşil ve kırmızıdır. Uygulama sonunda renkler tam canlı olmaz. Kırmızı beton, bayrak kırmızı değil de kiremit kırmızısı gibi olur. Nedeni ise agregalar yüzeye sürülen bir boya değil, betonun içine hapsolan ve betona mukavemet kazandıran bir tür renkli çimento olduğu içindir. Bu tip betonlar için Kırmızı Beton adı da kullanılmaktadır. Uygulama sonunda dayanıklı, dekoratif ve pürüzsüz bir yüzey elde edilir.

Renkli Beton Zemin Nasıl Yapılır?

Renkli Beton Zemin Uygulaması, uzmanlık gerektiren bir inşaat işidir. Öncelikle zemin gözden geçirilmelidir. Eğer eski beton yada asfalt zemin ise sorun yok; fakat gevşek toprak zeminler silindir yardımı ile sıkıştırıldıktan sonra uygulamaya geçilmelidir. Kullanım amacına göre beton katkı malzemeleri kullanılır. Örneğin yüksek tonajlı araçların geçeceği bir alan ise veya ağır makinelerin konulacağı bir fabrika ise ya da zemin gevşek toprak ise en az bir kat ÇESAN ( çelik hasır ) kullanmakta fayda var. Beton cinsi ve kalınlığı da kullanım amacına göre belirlenir. Örneğin bir apartman otoparkı için ÇESAN olmaksızın 10 cm kalınlığında C-25 hazır beton uygulaması yeterli olacaktır. Kot alındıktan sonra zemin toprak değilse ya ıslatılır ya da su bazlı lateks kullanılır. Lateks’in amacı eski zemin ile yeni atılacak betonun daha iyi yapışmasını sağlamaktır.


Renkli Beton atılacak alanın durumuna göre, mobil pompa, yer pompası, mikser yardımı ile ya da küçük kapalı alanlarda japon arabaları yardımı ile beton alana dağıtılmaktadır. Beton serildikten sonra mastarlanır. Bir süre priz almaya bırakılır. Ardından her m2 ye 4 kg gelecek şekilde renkli yüzey sertleştiriciler uygulanır ve helikopter perdah yapılır. Titreşimli ve ağır olan perdahlamanın amacı hem yüzey sertleştiricinin betona tamamen emdirilmesi hem de betonun boşluksuz ve homojen bir şekilde tam olarak zemine oturtulmasıdır. Bu işlem tamamlandıktan sonra Helikopter makinesinin altındaki tepsi şeklindeki perdah aleti çıkarılır ve yerine çelik malalara benzer pervaneler takılır.  Ardından betonun yüzeyinde bu alet gezdirilerek betonun pürüzsüz ve parlak bir şekil almasını sağlanır. En son istenirse beton kürü uygulanır. Beton kürü hem betonun hızlı nem kaybetmesini engelleyerek ömrünü uzatır hem de zemine biraz parlaklık verir. Mevsimsel duruma göre Bir ile 3 gün içinde derz kesimi yapılır. Böylece Renkli Beton zeminimiz tamamlanmış olur.

 

Renkli Beton Fiyatları

 

Renkli Beton fiyatlarını 2021 yılı için ne kadardır? Örnek bir iş ile bunu açıklamaya çalışacağız. Öncelikle belirtelim Renkli Beton fiyatları, kullanılan beton cinsine, ÇESAN kullanılıp kullanılmadığına, betona desen verilip verilmediğine, alanın büyüklüğüne, yer pompası gerekip gerekmediğine göre fiyatlar değişir. Gelelim örneğimize. Apartmanımızın 500 m2’lik kapalı otoparkına 8 cm kalınlığında renkli kırmızı beton attıracağız. Maliyet hesabı şöyle yapılır. 500x0,08=40 m3 C-25 Beton lazım. Sadece otomobil parkı olacağından ÇESAN’a gerek yok. Kapalı alan olduğu için bir günlük yer pompası kirası eklenir. 500x4=2000 kg kırmızı yüzey sertleştirici lazım. Zemine lateks atılacak 60 litre lateks. En son Kür de uygulayalım 60 litre de beton kürü. Böyle bir iş için 20,06,2021 itibariyle m2 fiyatı her şey dahil 65,00 TL civarında olur. Yani böyle bir proje için 65x500=32.500,00 TL + KDV bedel ayrılması gerekir. Mutlaka işin yapacak firmanın keşif yapıp o şekilde teklif vermesi önerilir. 

 

Renkli Beton Uygulama alanları

 

Renkli Beton nerelere uygulanır? Dilediğiniz her yere uygulayabilirsiniz. Ofis içi, apartman önü, açık ve kapalı otoparklar, yürüyüş yolları, garajlar, okul bahçeleri, site çevresi, fabrika sahaları, parklar, meydanlar, kaldırımlar


Renkli Beton Avantajları

 

  • Yüksek mukavemete sahip hazır betonlar kullanıldığından uzun ömürlüdür
  • Hijyeniktir. Parlak ve pürüzsüz bir yüzey olduğundan kir birikmez temizliği kolaydır.
  • Renkli beton pratiktir ve hızlı uygulanır. İnşaat ceremesi kısa sürelidir. 
  • Dekoratif ve güzel bir görünüme sahiptir. Yapınıza değer katar.
  • Beton yüzeyinde tozuma olmaz.
  • Renkli beton yüzeyi emici özelliği oldukça azdır.
  • Doğal görünümü sayesinde bütün yapılarla uyumludur.


Renkli Beton Zemin Uygulaması ve Fiyatları hakkında tüm soru ve sorunlarınız ZAP YAPI bir telefon uzağınızda. Ücretsiz keşif formumuzu doldurarak fiyat talebinde bulunabilir ya da 0216 422 89 11 numaralı telefondan ZAP YAPI müşteri temsilcilerine bağlanarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.