İnşaat Tadilat İşleri

insaat-tadilat-isleri

 

İnşaat tadilat işleri, ev ve işyerlerinin mevcut alanlarını daha iyi kullanabilmelerine imkan tanıyan düzenlemelere denir. ZAP YAPI proje yöneticilerinin hazırladığı bu yazı, tadilat işleri olan herkese rehber niteliğindedir. Amacımız sadece evinizi ve işyerinizi tadilat yapmanıza veya yenilemenize yardımcı olmak değil, aynı zamanda süreci sizin için kolay ve zevkli hale getirmektir.

ZAP YAPI, İstanbul’un tüm bölgelerine hizmet veren lisanslı bir tadilat yüklenicisidir. Geniş bir deneyime sahibiz ve tüm ev yenileme veya tadilat işleri aşamalarında size yardımcı olabiliriz. Mevcut alanınızı daha iyi kullanabilmeniz için ev tadilat işleri, işyeri tadilat işleri, mutfak banyo tadilat ve iç dekorasyon işlerinde uzmanız.

 

Fikri aşama

 

İnşaat tadilat işleri için öncelikle tadilatın fikri aşaması tamamlanmalıdır. Yani tadilatı yapılacak yapının ne amaçla kullanılacağı, hangi malzemelerin kullanılması gerektiği ve nasıl yapılması ile ilgilidir. Bu konuda bir ön fikir oluşmasının ardından işinin ehline başvurmak gerekir. Teklif alma sürecinde kafanızda netleştirdiğiniz birçok konuda değişikliğe gidilmesi muhtemeldir. Çünkü yapılması istenen ile yapılabilecekler bazen uyuşmayabilir. Ya da bir fikri, daha iyi bir fikir alt edebilir. İnternet vasıtasıyla bulduğunuz ya da çevrenizde olumlu referansları olan en az 3 firmadan teklif almayı öneriyoruz. Gelelim işinin ehli tadilat firması seçimine.

Tadilat Firması seçimi

 

Tadilat dekorasyon firmaları, ücretsiz keşif yaptıktan sonra detaylı bir fiyat teklifi sunabilen kurumlardır. Bir tadilat şirketi verdiği teklifi detaylandırabilmelidir. Örneğin, yapılacak işler, kullanılacak malzemeler ve markaları, metrajlar, işin süresi, ödeme seçenekleri, daha önce bitirmiş olduğu işleri açık beyan olarak teklifinde işverene sunabilmelidir. Gerektiğinde yapılacak işleri projelendirip mülk sahibine vermelidir. Firma seçimde kararınızı belirleyen temel kriter ilgili firmanın referansları olmalıdır. Önceki işlerinde memnuniyet oluşturmuş bir firma sizin işinizde de başınızı ağrıtmayacaktır. Ayrıca işinin hakkını veren ve kaliteli bir iş yapan firmalar genelde fiyat politikasında ucuza kaçmayan şirketlerdir. Doğru seçim yaptığınız takdirde tüm süreçlerde sizi yönlendirecek ve izinler gerekliyse bu konuda sizi bilgilendirecektir.

 

Tadilat izni

 

İnşaat tadilat ruhsatı, imar yönetmenliğinin 70. Maddesi dışında kalan tüm değişiklikler için yerel yönetimlerden alınması zaruri bir izin belgesidir. Peki, tadilat yaptıran herkes bu belgeyi almak zorunda mıdır? Elbette hayır.

Ruhsat gerektiren durumlar: Yapının dıştan görünümünün değişmesi, oda genişletme, balkon değişiklikleri, yeni merdiven ekleme, taşıyıcı sisteme ( kolon, kiriş ) müdahale…

Ruhsat gerektirmeyen durumlar: Boya badana, parke döşeme, sıvama işleri, elektrik ve tesisat işleri, kapı ve dolap değişimleri…

 

Tadilat fiyatları

 

Ev tadilat fiyatları, kullanılacak malzemenin kalitesi, yapılacak işçiliğin şartnamelere uygunluğu gibi birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tadilat fiyatları, kurumsal firma ile bireysel çalışan ustaların verdiği fiyatlarda da farklılık gösterir. Komple bir dairenin iç dekorasyonu 50 bin TL’ye mal edilebildiği gibi 400 bin TL’ye de mal edilebilir. Burada öncelik işverenin bütçesini belirleyip bu konuda teklif veren firmaları uyarmaları olacaktır. Bu şekilde daha sağlıklı sonuçlar alınacaktır. Ya da kullanmak istediğiniz ürünler ve alternatifleri hakkında daha detaylı bir bilgilendirme yararlı olacaktır.

 

Sözleşme

 

İnşaat tadilat işleri sözleşmesi belki de işin en önemli kısmıdır. Anlaştığınız firma ile mutlaka bir iş sözleşmesi imzalamalısınız. Peki bu anlaşmada neler olmalı? Sırasıyla: Yüklenici ve işveren bilgilerinin detayı, yapılacak işler ve kullanılacak malzeme detayı, iş başlangıç ve bitiş tarihleri, malzeme ve işçilik garantileri ve süreleri, ödeme seçenekleri ve zamanları, SGK ve iş güvenliği sorumlulukları gibi maddeler mutlaka yer almalıdır.

 

Bina tadilat işleri

 

Bina tadilat işleri, yapıların içten ve dıştan gerekli onarım ve yenilemelerin yapılması işlemlerine denir. Çatı yenileme veya aktarma, iç boyama, dış cephe izolasyonu, çevre düzenlemesi, cephe işleri gibi kalemler bina tadilat işleri kısmına girer. Bina iç dekorasyon işlerinde çoğu zaman resmi izinler gerekmezken, dış tadilat işlerinin çoğunda gereklidir. Binanın görsel kısmında yapılan tadilatlar izne tabidir.

 

İnşaat tadilat işleri fiyatı almak için ücretsiz keşif formumuzu doldurarak fiyat talebinde bulunabilir ya da 0216 422 89 11 numaralı telefondan ZAP YAPI müşteri temsilcilerine bağlanarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.