Helikopterli Şap

helikopterli şap

 

Helikopterli şap uygulaması geniş ve çok amaçlı kullanılan alanlarda, tek tip, boşluksuz ve düz bir beton zemin elde etmek amacıyla yapılmaktadır. Helikopter şap fiyatları; uygulanacak alanın ne amaçla kullanılacağı, yapılacak şap betonu katkı maddeleri ve beton kalınlığında ötürü farklılık gösterir. Yüzeyin maruz kalacağı kuvvete göre beton kalitesi ve kalınlığı belirlenir. Ayrıca çesan, dramix, elyaf gibi beton mukavemetini artıran katkı maddeleri de kullanılabilir. Yüzey aşınmaları için toz esaslı yüzey sertleştiriciler kullanılmaktadır. Şap atmak, zemini pürüzsüz ve parlak bir hale getireceği gibi su yalıtımı da sağlayarak sızdırmazlık özelliği taşır. Helikopterli Beton, çimento esaslı olduğundan, helikopter vurulduğunda aşınma ve tozuma minimize edilmiş olur. Şap dökümü, zeminlere; sağlamlık, renklilik ve görsellik katmaktadır. Bu sayede uzun ömürlü ve kullanışlı alanlar tasarlanmış olmaktadır. Pekiyi Şap Nasıl Atılır?

Daire Şapı zemin uygulama aşamasında kalıp üstü betonu veya diğer adıyla tesviye betonu üzerine 4-7 cm kalınlığında dökülür. Şap betonu kullanım amacı ise: Tesisatın üstünün örtülmesi, zeminin izolasyonu, tüm zeminin aynı teraziye (hizaya) getirilmesi, güzel bir görünümün elde edilmesi, fayans veya parke gibi uygulamaların düzgün bir zemine oturtulması için yapılan beton uygulamasıdır. Zemin Şapı uygulamaları belirlenmiş kurallara göre atılmadığı takdirde yapıya ciddi zararlar vereceği gibi, aynı zamanda yaşam konforunu ciddi derecede olumsuz etkileyecektir. İnşaatta şap atmak, teknik şartnameye göre ve şap dökme sırasına göre yapılmalıdır.

 

İçindekiler

 

 

Helikopter Beton

 

Helikopter Beton yapılcak zeminlerde ilk önce zemin hazırlığı yapılmalıdır. Zeminin türüne göre uygulanacak ön hazırlık uygujlaması farklıdır. Zeminin toprak olduğunu ele alarak sırasıyla yapılması gerekenleri yazalım. Toprağın yüzeysel olarak kepçe ile temizlenmeli veya gereken kota kadar toprak alınmalıdır. Ardından 5 cm kadar stabilize veya 2-3 numara mıcır serilmelidir. Mıcırın ardından vibratörlü 60 ton titreşimi olan toprak silindiri iyice zemini ezmelidir. Ardından betonun su kaybını önlemek amacıyla naylon serilmelidir. Bu tür zeminlerde genelde çift kat 6 lık hasır çelik kullanılır. Naylonun üzerinde öncelikle 5 cm yüksekliğinde pas payı plastik ayaklar kullanılmalıdır. Her iki kat çesanın da beton ortasında kalması için bu önemli bir noktadır. İlk kat Çesandan sonra çelik sehpa konur ve ikinci kat çesan da döşenir. Ardından son kat çesan en az 5-7 cm geçecek şekilde C-35 hazır beton atılır. Beton prizini almaya yakın yüzey sertleştirici serpilir ve helikopter ile tepsi perdah yapılır. Perdahın ardından çelik mala helikopter ile parlatma işlemi yapılır ve kür uygulanır. 36 saat sonra 5cm derinliğinde derz kesimi yapılır. Endüstriyel Şap atılması gereken yer eğer toprak zemin değilse, silindir ile zemin ezme, stabilize serme, naylon serme işlemleri yapılmaz. Sadece lateks uygulanır ve diğer katkı maddeleri ile birlikte uygulama yapılır.

 

helikopter beton

 

Helikopterli Şap Fiyatları

 

Helikopterli Şap Fiyatları, kullanılacak malzemeye, uygulama yapılacak alana, uygulama şekline ve amacına göre değişkenlik gösterebilir. Şimdi Şap m2 fiyatları niçin farklılık gösteriyor ona göz atacağız. Şap hangi amaçla atılırsa atılsın mutlaka birkaç noktada farklılık gösterir ki bu da fiyatta farklılıklara yol açar. Örneğin Daire zemin şapını ele alalım. 4 katlı bir daireye şap atmakla 14 katlı bir daireye şap atmak arasında maliyet açısından m2 de en az % 30 fark vardır. Hem pompanın yakıt sarfiyatından ötürü hem de ustaların uygulama rahatlığı ve zaman kaybından ötürü. İki örnekte de uygulama aynı fakat fiziki farklılıklar da fiyata etki etmektedir. Veya hazır beton uygulamalarını ele alalım. Örneğin bir otopark betonunda. Açık otopark olması halinde genelde pompa gerekmez ve mikser ile beton dökülür. Ve pompa masrafı m2 2-3 TL etki etmektedir. Kapalı alan olması durumunda yer pompası gerekebilir. Fakat alan az ise 300-400 m2 ise japon arabaları ile şap dökümü yapılabilir. Özetle söylemek gerekirse Beton Şap Fiyatları; beton kalınlığı, beton kalitesi, binanın kat yüksekliği, beton katkı maddeleri, sabit veya yer pompası gerekip gerekmediği ve daha birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. Helikopterli Şap Fiyatları, kullanılacak beton kalitesi, şap kalınlığı ve diğer katkı maddelerinin eklenmesine göre değişmektedir. Kullanım alanı olarak çok yaygındır. Su ve nem etkisinde bulunan yerler, açık ve kapalı otoparklar, daire zeminlerinde, fabrika iç ve dış sahalarında, açık spor alanları, kapalı spor salonları, Sergi ve gösteri salonları, site yoları, kaldırımlar gibi alanlarda kullanılır.

Helikopterli Şap Uygulaması

 1. Şap yapılması öncesi uygulama yapılacak alanın temizliği yapılmalıdır.
 2. Şap yapılması öncesi uygulama yapılacak alan sulanmalıdır.
 3. Eğer lateks uygulanacaksa su çekildikten sonra atılmalıdır.
 4. Mevcut alanın kodları taranarak ortalama kod alınmalıdır.
 5. Anolar önceden hazırlanmış kota uyularak çekilmelidir
 6. Dramix, Elyaf, gibi katkılar şap dökülmeden mikserde karıştırılmalıdır.
 7. Hasır çelik kullanılacaksa önceden döşenmesi yapılmalıdır.
 8. Şap imalatı biten yerler 12 saat sonra sulanmalıdır.
 9. Şap imalatı mastarında, kotunda ve terazisinde yapılmalıdır.
 10. İmalatı engelleyen yerler önceden işverene bildirilmelidir.
 11. Şap harcı belirlenen doz önceden belirlenmeli ve ona göre karışım yapılmalıdır.
 12. Makine ile yapılan şaplarda yüzeyin tepsi ile perdahlanması yeterlidir.
 13. Saha betonlarında hem perdah hem de çelik mala ile parlatma yapılmalıdır.
 14. Saha betonlarında ayrıca yüzey sertleştirici de kullanılmalıdır.
 15. Daire şaplarında derz kesimi yapılmazken saha betonlarında yapılır.
 16. Saha betonunda en son işlem kür uygulanmasıdır.
 17. Şap imalatı yapılan yerde elektrik, tesisat boruları korunmalıdır.
 18. İmalat süresince diğer bitmiş imalatlara zarar verilmemelidir.
 19. İş bitiminde imalat yapılan yerlerin temizliği yapılmalıdır.

 

Helikopterli Şap İstanbul Firmaları

 

Helikopterli Şap Firmaları seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, firmanın referanslarıdır. Yani daha önce bitirmiş olduğu şap işleri ve bu işlerde ortaya çıkardığı memnuniyettir. İşinizi yaptıracağınız firmanın referanslarını arayarak ya da bizzat yerinde inceleyerek bunu anlayabilirsiniz. Pekiyi işinizi yaptırmak isteyeceğiz Şap Ekibi ya da kurumsal firmayı nasıl bulacaksınız?

 

İhtiyaç duyduğunuz hizmetin anahtar kelimeleri ile internette arama yaparak bulabilirsiniz. İkinci yöntem ise eş veya dosttan yönlendirmeler ya da nalburlardan fikir alarak. Üçüncü yöntem ise tanıdığınız müteahhit veya inşaat firmalarının satın alma birimlerini arayarak destek istemeniz. Fakat en çok tercih edileni ve en basit olanı internet aramalarıdır. İnternet aramalarında bulduğunuz firmalardan ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz. En az üç firmadan teklif almanızı öneririz. Böylece daha sağlıklı bir değerlendirme yapabilirsiniz. Firmayı telefonla aramaya başladıktan ve keşif sonuçlanıp teklif sunumuna kadar ki zaman diliminde kafanızdaki doğru firma belirecektir. Doğru firmayı bulduktan sonra tüm detayların yer aldığı ve resmi evrakların eklendiği bir sözleşme yapmak işin en önemli kısmıdır.

 

Eğer küçük çaplı beton zemin kaplama işiniz varsa herhangi bir şap ekibine işinizi yaptırabilirsiniz. Fakat bunun dezavantajları mevcuttur. Genelde ortada bir sözleşme olmaz, yapılan ödemeler elden yapılır. Yapılan işin bir garanti süresi olmaz. Personelin SGK ödemeleri ve İSG sorumluluğu ortada kalır. Dolayısıyla meydana gelebilecek iş kazalarının sorumluluğu direkt işverene yüklenir. Bu işi ekip halinde yapan kişilerin işyeri giderleri ve diğer mali yükümlülükleri olmadığı için verdikleri fiyat nispeten kurumsal firmalara göre daha düşüktür.

 

Helikopterli Şap Firmaları arasında öncü olan ZAP YAPI, beton zemin uygulamalarında son sistem makinelere ve işinin ehli ustalara sahiptir. Güçlü referanslara sahip ve % 100 memnuniyeti taahhüt eden ZAP YAPI’yı arayarak ya da mail atarak ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz.

 

Otopark Şapı

 

otopark şapı

 

Otopark zemin şapı, araç park zeminlerine atılan dayanıklı olması gereken bir beton serme işlemidir. Bu zeminlerde çimento oranı yüksek betonlar ve dramiks, çesan, elyaf gibi sağlamlaştırıcı ek Şap Malzemesi kullanılmalıdır. Otopark betonu, üzerindeki yüke dayanıklı olacak şekilde planlanmalı. Öncelikle uygulama alanı mutlaka temizlenmesi ve eğer eski zemin beton ise sonradan atılacak betonun eski betonla kaynaşması için mutlaka lateks kullanılmalıdır. Eğer açık alanda ve toprak bir zemine otopark şapı atılıyorsa, mutlaka beton altı naylonu ve bir kat 6 numara hasır çelik kullanılmalıdır. Toprak zeminlerde beton altı naylonu kullanılmadığı takdirde kaliteli bir zemin elde etmek mümkün değildir. En az C30 hazır beton kullanılmalıdır. Pekiyi Şap Kaç Cm Olmalı? Otopark zemin kaplama yapılırken, tavan yeterince yüksek ise 7 ile 10 cm şap idealdir. Derz kesimleri en az 5 metrede bir çizilmelidir. Otopark Şapı atılırken en önemli nokta tavan yüksekliğinin göz önünde bulundurulmasıdır. Bu işlemin malzemenin yanı sıra diğer önemli ayağı da imalat kalitesidir. Burada da deneyimli Şap Ustası devreye girer. Eğer işinin ehli ise betonun yayılma payını hesap eder. Ayrıca ve kolon diplerinin baklava stili yapılması da önemlidir. Bu yazımızda ayrıntılı olarak üzerinde durağımız başlıklar aşağıdaki gibidir.

 

Derzlere silikon doldurulması veya olduğu şekliyle bırakılması beton kalitesine veya ömrüne bir etki etmez. Yüzey aşınmalarını önlemek amacıyla yüzey sertleştiriciler kullanılmalı ve betonun nem dengesine katkı yapmak için kür unutulmamalıdır. Ayrıca otopark rampaları fırçalı yada çavuş çizgileri dediğimiz şekilde araç tekerlerinin tutabileceği şekilde ayarlanmalıdır.

 

Otopark toz sorunu yaşayan bazı eski binaların otoparkları, eğer yükseklik 7-10 şap atılmasına müsaade etmiyorsa asfalt uygulaması daha doğru olur. Çünkü burada zeminin sağlamlaığı değil tozumanın engellenmesi amaçlanmaktadır. Dolayısıyla 5 cm asfalt uygulaması hem sağlam bir zemin için yeterli hem de tozumaya son verecektir. Bu konuyla ilgili Asfalt Kaplama sayfamıza göz atarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Endüstriyel Şap

 

endüstriyel şap

 

Endüstriyel zemin betonu, yüksek mukavemete sahip olması gereken zeminler olduğundan katkı maddeleri ve beton kalitesi de yüksek olmalıdır. Endüstriyel Şap Betonu Nedir, sorusuna genelde sadece endüstriyel tesislerde kullanılan beton olarak bilinir. Halbuki bir helikopter pistine de uygulanabilir. Endüstriyel Zemin Kaplama betonunun ortak özelliği aşırı yüklere olan dayanıklılığıdır. Bunu sağlamak için de sırasıyla yapılması gerekenleri sıralayalım. Öncelikle şap dökümü yapılacak alanın kullanım amacı belirlenir. Eğer bu bir katlı otopark ise şapın kullanılmasındaki ilk amaç, tesviye betonu dökülmüş yüzeyi dış etkenlerden korumak olarak ifade edilebilir. Akabinde ise kullanılan alanın kullanım süresini uzatmak; özel amaçlar için kullanılacak alanların özelliğine uygun yer kaplaması yapmak şeklinde sıralanabilir. İnşaat Şap atılırken ilk belirlenen alanın kullanım amacıdır. Endüstriyel Şap atılacak eski alanın toprak veya beton olması ön hazırlık aşaması değiştirir. Öncelikle zemin toprak olması halinde ne yapılmalıdır, oradan başlayalım

 

Daire Şapı

 

daire şapı

 

Daire Şapı, konut amaçlı kullanılacak yapılardaki tüm daire tabanlarına atılan serpme bir beton işlemidir. Olmazsa olmazdır. Parke, fayans, kalebodur, mermer vb. yapı elemanlarının düzgün bir zemine oturtulması için bu işlem önem arz etmektedir. Pompa yardımıyla çok yüksek katlı binalara da atılabilir. Uygulama öncesi kot alınmalı ve düzgün bir işçilik yapılmadığı takdirde verim elde etmek mümkün değil. ZAP YAPI, bu alanda yaptığı yüzlerce uygulama ile büyük bir deneyime sahiptir. Şap betonu hazırlama aşaması pompa hortumunun sabitlenmesi ile başlar. Pekiyi Kuru şap nasıl hazırlanır? Öncelikle şap çimento oranı her m3 kuma 250 kg çimento gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Ki bu da yaklaşık her bir kovaya bir torba çimento atılması anlamına gelir. Şap kalınlığı veya şap kaç cm atılır sorusuna gelince. Daire kotları genelde asansör kapısından yola çıkılarak alınır. Daire zeminindeki tesisatların tamamen kapatılıp 2-3 cm geçene kadar uygulama yapmak gerekir. Bu da yaklaşık 6 ile 12 cm arasında değişebiliyor. Daire Şapı, ustalar arasında makineli şap dökümü olarak da adlandırılmaktadır.

 

Yol ve Saha Betonu

 

Yol betonu uygulama yapılırken, ağır tonajlı araçların hareketleri göz önünde bulundurulmalı, zeminde mutlaka çelik hasır veya donatı demirleri kullanılmalıdır. Yaya ve araç geçiş yollarına atılan yol betonları, kalınlık ve katkı malzemeleri açısından farklılık gösterir. Üzerine binilecek yük farkı betonların muhtevatını ve fiyatını etkilemektedir.

 

Saha betonu veya dökülecek betonun içine gerektiğinde elyaf ya da dramix karıştırılmalıdır. Yüzey sertleştirici de dayanım açısından bir diğer önemli husustur. Derzlerin kesimi en az beton kalınlığının 1/3’ü oranında olmalıdır. Derz aralıklarında maksimum 5x5 oranında olmalıdır. Saha betonlarında, betonlanacak saha alt dolgusunun en az 25 cm. kalınlığında olması, uygun dolgu malzemesi kullanılmış olması, dolgu malzemesinin sıkıştırılan zeminde %20'den az nem oranında ve en az %95 modifiye proktor ölçüsünde sıkıştırılmış olması saha betonu alt hazırlığı için gerekli unsurlardır.

 

Baskı Beton

 

Baskı Beton, yeni atılmış ve henüz prizini tam almamış beton yüzeylere daha estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla baskılama tekniğiyle yapılan renkli ve tek renk yapılabilen yüzey şekilleridir. Taze beton yüzeyine öncelikle kuvars esaslı yüzey renklendirici ve sertleştirici atılır. Kalıp ayırıcı tozunun baskılama öncesi yüzeye iyice serpiştirilir. Ardından özel imalat polüretan esaslı kalıplar ile tüm yüzeyde baskılama işlemi yapılır. Baskılama işleminden sonra yüzey basınçlı su ile yıkanır ve koruyucu kür uygulanır. Baskı beton uygulamaları son dönemlerde kullanım alanı oldukça genişledi. Yürüyüş alanları, peyzaj alanları, ofis çalışma alanları gibi birçok yerde farklı desen ve renkte yapılmaktadır. Baskı beton uygulaması yapılmış alanlar araç trafiği için uygun değildir. Bu alanlardan araçlar geçtiği zaman hem beton rengi kısa ömürlü olur hem de betonun yüzey aşınması daha da hızlanır.

 

Renkli Beton

 

renkli beton

 

Renkli Şap Beton yapımı, zemine atılmış betonu mastardan bir süre sonra henüz yüzeyi ıslak iken renkli yüzey sertleştiricilerin serpilmesi ve helikopter yapılması ile sonuçlanır. Renkli beton zemin, değişik renkteki çimento esaslı toz yüzey sertleştiriciler ile sağlanır. Bu tozlar beton yüzeyinde kılcal çatlakları önlediği gibi aynı zamanda betona renk de vermektedir. Kırmızı beton, yeşil beton, gri beton terimleri de buradan gelmektedir. Renkli beton yapımı sadece yüzeyde uygulanan renkler dolayısıyla bu ismi almıştır. Diğer yönüyle şap döküm teknikleri açısından diğer şaplarla aynı uygulanmaktadır. Renkli şap fiyatları, diğer şaplara oranlara küçük de olsa bir fiyat farkı vardır. Fakat asıl fiyata etki eden nedenler yukarıda helikopterli şap fiyatları kısmında belirttiğimiz nedenlerden ibarettir. Renkli Beton, özellikleri bakımından normal zeminlere göre ve dış etkenlere karşı çok daha sağlamdır. Gri, Kırmızı ve yeşil yüzey sertleştiriciler ile dekoratif bir görüntü elde edilir. Kısa sürede yapılabilen bir işlemdir. Kür uygulandığı takdirde sıvı geçirgenliği daha da artırılabilir. Diğer betonlara göre kir tutması zor, aynı zamanda temizlemesi kolaydır. Latex kullanılması durumunda altta kalan zemin ile uyum ve yapışma katsayısı artar.

 

Şap Dökme Teknik Şartnamesi

 

Şap atma teknikleri sırası ile uygulandığı takdirde çok uzun yıllar kullanılabilecek bir zemin elde etmek mümkündür. Şap uygulamaları yapılacak alan tozdan ve kirden arındırılmalıdır. Altta kalacak zemin ile yeni atılacak betonun kaynaşması için latex uygulanmalıdır. Lazer metre veya nivo ile dikkatlice kot alınmalı ve anolar hazırlanmalıdır. Alanın kullanım amacına göre beton kalitesi seçilmelidir. Betonun içerdiği çimento oranına yüzdesel olarak C ile tanımlanır. Örneğin bir beton % 30 çimento içeriyorsa C-30 diye adlandırılır. Mikser ile gelen beton dökülmeden önce elyaf ve dramix gibi sağlamlaştırıcı maddeler kullanılacaksa miksere atılıp iyice karıştırılmalıdır. Şap Kalınlığı, kullanım amacı ve dayanım gücü önceden hesaplanarak belirlenmelidir. Beton atıldıktan sonra çekmesi beklenir. Ardından yüzey sertleştirici atılır ve helikopter yapılır. Kür veya diğer adıyla cila da uygulandıktan 2 gün sonra da derz kesimi yapılır.

 

Katkı Maddeleri

 

helikopterli şap firması

 

Çesan: Betonda zamanla meydana gelecek çatlakları engellemek ve kullanım ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan çelik hasırdır. Şaptan önce takozlar yardımıyla kullanılabildiği gibi, şap ile birlikte beton yüzeyine batırılarak da tatbik edilebilir.

Yüzey Sertleştirici: Betonunun üzerine gelecek yüke ve baskıya dayanımını artırmak amacıyla kullanılan bir malzemedir. Helikopterin pervaneleri şap üzerinde dönerken bu malzemenin serpilmesi gerekir. Her m2 ye 3,5 kg uygulanması idealdir.

Elyaf: Betonun iç sağlamlığını önemli ölçüde sağlayan bir ek malzemedir. Beton mikserine atılarak karıştırıldıktan sonra uygulanır.

Latex: Uygulama yapılmadan önce yüzeye yapışmayı artırmak için latex/su karışımı hazırlanarak fırça ile yüzeye veya zemine uygulanır. Üzeri kurumadan uygulamaya geçilmelidir.

Dramix: Şap betonu dayanımını artırmak amacıyla kullanılan sonu kancalı, iki ucu kıvrılmış, birbirlerine özel tutkalla birleştirilmiş veya serbest çelik tel donatısıdır. Mikserin içine atılarak iyice karıştırıldıktan sonra uygulanır.

Kür ( Cila ): Tam olarak kurumamış betondaki hızlı nem kaybını önlemek amacıyla uygulanan kimyasal katkılı bir sıvıdır.

 

Helikopterli Şap, Helikopterli Beton, Otopark Şapı, Daire Şapı, Renkli Beton, Kalıp Üstü Betonu, Endüstriyel Zemin Betonu, Saha Betonu, Yol Betonu uygulamalarında son sistem makinelere ve işinin ehli ustalara sahip lider firma ZAP YAPI, bir telefon uzağınızda. Helikopterli Şap Fiyatları hakkında bilgi almak, Ücretsiz keşif, güçlü referanslar ve % 100 memnuniyet için ücretsiz keşif formumuzu doldurarak fiyat talebinde bulunabilir ya da 0216 422 89 11 numaralı telefondan ZAP YAPI müşteri temsilcilerine bağlanarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.