Helikopter Şap m2 Fiyatları

helikopter şap m2 fiyatları

Helikopter şap m2 fiyatları, birçok etkene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fakat ortalama bir fiyat verecek olursak 2021 yılı için 10 cm kalınlıkta C-25 hazır beton m2 fiyatları her şey dahil yaklaşık 65-80 TL arasında değişecektir. Bu yazımızda helikopterli şap fiyatları hakkında ve fiyata etki eden nedenler üzerinde duracağız. Öncelikle Helikopter Şap nedir onu açıklayalım, ardından helikopter beton fiyatları hakkında detaylı bir analiz yapalım.

Helikopter şap nedir? Düzgün, terazisinde, sağlam ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek için zeminlere atılan betona verilen addır. Yüzeyin pürüzsüz hale getirilmesi için helikopter gibi pervanelere sahip ve zeminin üzerinde dönen tepsi ve çelik malalar yardımıyla kullanılan makine dolayısıyla adını helikopter şap olarak almıştır.

Helikopter şap m2 fiyatları analizi: Tüketicilerin merakını gidermek adına örnek bir fiyatlandırma mizanseni hazırlayacağız. Örneğin, 500 m2 bir açık otoparkınız var ve 10 cm C-25 hazır beton attırmak istiyorsunuz. Öncelikle açık alan olduğu için eğer beton mikseri alanın içine girebiliyorsa bu demek oluyor ki mobil pompa veya yer pompası masrafından kurtuldunuz. Pompa kiraları günlük yaklaşık 1500 TL’dir. Toprak zemin veya yıpranmış beton zemin olması durumu farklılaştırır. Toprak zemin olursa ve düz olduğunu varsayalım. Betonun su kaybını önlemek için beton altı naylonu serilmesinde fayda var. Ya da ince bir stabilize tabaka serilip büyük toprak silindiri ile iyi sıkıştırılmalıdır. Eğer zemin deforme olmuş eski beton ise sadece lateks atılmalıdır. Lateks sıvısı, yeni betonun eski betona yapışma mukavemetini arttırır. Bundan sonrası için hesaba katacağımız kalemler şunlardır. İşçilik + C-25 hazır beton ( 500m2 x 10 cm / 100 = 50 m3 ) + 60 litre lateks + 2 ton yüzey sertleştirici ( kırmızı veya gri ) + 60 litre kür + beton çevresi kalıp + SGK, nakliyeler, makineler, genel giderler ve yüklenici karı dahil m2 fiyatı: 65 TL + KDV olarak kaba taslak hesaplayabiliriz. Şimdi gelelim helikopter beton fiyatlarını etkileyen kalemlerin detaylarına.

helikopter şap fiyat

Helikopter şap fiyatlarını etkileyen nedenler

Aşağıda sıralayacağımız birçok etken helikopterli şap fiyatlarının değişkenlik göstermesine neden olmaktadır. Alanın nerede ve nasıl olduğu, hangi malzemeyi ve ne kadar kullanmak gerektiğiyle alakalı fiyat değişkenlik gösterecektir. Tüm helikopter şap işleri için tek tip bir fiyat belirlemek mümkün değildir maalesef.

Alan kodunun alınması: Bu işlem istinasız tüm beton işlerinde ilk etapta yapılması zorunludur. Atılacak betona meyil verilmesi veya tamamen terazide düz zemin istenmesi işverenin talimatlarına göre kod alınır. Kod, nivo ya da lazer dediğimiz makinelerle alınır.

Zeminin niteliği: Toprak zeminlere beton atılmadan önce yüzey temizlenmeli ve vibratörlü toprak silindiri ile sıkıştırılmalıdır. Burada en önemli husus taban oturumunun sağlam ve çökmeyecek nitelikte olması gerekir. Toprak zeminlere beton altı naylonu serilirse beton kısa sürede su kaybına uğramayacağı için daha sağlam olur. Eski beton veya asfalt zeminlerde ise durum daha kolay. Eski beton ile yeni betonun kaynaşmasını sağlamak için latex kullanmak gerekir. Eski asfalt zeminlerin üzerine atılacak beton için herhangi ekstra bir uygulamaya gerek yoktur. Fakat her halükarda bu aşamalara geçilmeden önce uzman bir firma tarafından keşif yapılmalı ve ona göre iş planı hazırlanmalıdır.

İşçilik: Bu işin en can alıcı kısmıdır. Mutlaka referansları olan ve garanti verebilen firmalarla çalışmak gerek. Elbette hiçbir gideri olamayan mahalledeki bir usta ile kurumsal bir firmanın fiyatları bir olmaz. Fakat bu tür işler uzun ömürlü zeminler olduğu için hatasız yapılmalıdır. Ücretsiz olarak keşif yapacak, garanti verebilecek, güçlü referanslara sahip, tüm iş kazalarını üstlenecek, sözleşmesiz iş yapmayan ve faturanızı kesecek firmalarla iş yaparsanız hem başınız ağrımaz hem de o zemini çok uzun yıllar kullanırsınız.

Beton seçimi: Alanın kullanım amacına göre beton seçimi yapılmalıdır. C-25, C-30 ve C-35 en çok kullanılan beton tipledir. C harfi cm2’yi ifade eder. 25 ise dayanımın 10/1 ifade eder. Yani C-25 beton kullanılan alanın 1 cm2’si 250 kg yük taşıma kapasitesine sahiptir anlamına gelir. C-30 ve C-35 için bu şekilde hesaplama yapılabilir. Bu 3 beton türü de endüstriyel betonlar olup son derece dayanımı yüksektir. Yer pompası veya mobil pompa kullanıldığı zaman beton agregaları daha ince olmak durumundadır. Ayrıca pompayla atılan beton ile pompasız atılabilen beton arasında fiyat farkı vardır. Alanda hangi tür betonun atılması gerektiğini yine işten anlayan bir firmanın belirlemesi gerekir. Genellikle açık alanlar, yürüyüş kaldırımları, otoparklar için C-25 yeterlidir. Fakat ağır makinelerin konulacağı veya üzerinden tırların geçeceği zeminler için C-30 veya C-35 kullanılması ve en az bir kat ÇESAN ( hasır çelik ) kullanılmalıdır.

Pompa temini ve kirası: Hemzemin olmayan ve beton mikserinin içine giremeyeceği tüm alanlarda pompa kullanılması zorunludur. Ayrıca hemzemin olmasına rağmen eğer çesan kullanılıyorsa yine pompaya gerek vardır. Pompa kiraları 2020 yılı için günlük kiraları yaklaşık olarak 1500 TL dolaylarındadır. Bodrum katlara veya üst katlara helikopter beton atılacaksa mutlaka yer pompası temin edilmelidir.

Latex: İki beton tabakasının birbirine daha iyi kaynamasını sağlamak amacıyla kullanılan bir sıvıdır. 30 litrelik bidonlar halindedirler. Beyaz renge sahiptir. Bir bidon latex yaklaşık 200-250 m2 yer için yeterlidir.

çesan hasır çelik

ÇESAN ( hasır çelik ) kullanımı: Hasır çelik, helikopter şap için en kuvvetli katkı malzemesidir. Fakat gerektiği yerde kullanmak gerekir. Ağır tonajlı araçların üzerinden geçeceği veya ağır makinelerin üzerine konulacağı zeminler için uygundur. Eğer beton kalınlığı 15 cm’den daha kalınsa çift kat çesan kullanmakta fayda vardır. 15 cm’de daha az kalınlıkta ise tek kat çesan yeterlidir. Çesan katları arasına ve zemin ile çesan arasına plastik pas payları kullanmakta fayda vardır.

Elyaf: Yüzey çatlaklarını azaltan, darbe ve aşınma dayanımını artıran cam elyaf ya da polipropilen lifleridir. Beton mikserinin içine atılarak iyice karıştırılmalıdır. Şap için genelde 19 mm elyaf kullanılır.

Dramix: Betonun dayanıklılığını artıran çelik tellerdir. Beton içine karıştırılarak uygulanan zeminlere ekstra bir mukavemet sağlar ayrıca derin çatlakların da önüne geçer.

Yüzey sertleştirici: Helikopter şap atıldıktan yaklaşık 30-60 dk. sonra yüzey sertleştirici el ile serpilerek helikopter ile perdah yapılır. Gri, kırmızı, yeşil en çok tercih edilen renkleridir. Yeşil ve kırmızı renkler zamanla solma görülebilir. Yüzey sertleştiriciler betonun mukavemetini arttırır. 25 kiloluk torbalar halindedirler. Her bir torba 6-7 m2 yer için yeterlidir. 100 pp ve 300 pp değerlere sahip olan yüzey sertleştiriciler var. Bu değerler içerdikleri agrega ve mukavemet oranlarına göre verilmiştir. ZAP YAPI olarak genelde 300 pp öneriyoruz.

Kür: Betonun son tabakasıdır. Betonun hızla kurumasının önüne geçerek daha sağlam bir zemin oluşmasına katkı sunan bir yapı elemanıdır. 30 litrelik bir bidon 200 m2 için yeterlidir. Helikopter şap atıldıktan ve tüm işlemler bittikten hemen sonra kür uygulanmalıdır.

derz kesimi

Derz kesimi: Atılan betonda oluşma ihtimali olan yüzey çatlaklarının yürümemesi için beton elmas ile ince çizgiler halinde kesilmesidir. En çok 5 metre aralıklarla yapılmalıdır. Derz derinliği beton kalınlığının 1/3’ü kadar olmalıdır. Örneğin 10 cm beton kalınlığında en 3 cm derz derinliği olmalıdır. Mutlaka yapılması gerekir. Şap işi tüm aşamalarıyla bittikten 1-2 gün sonra derz kesimi yapılır. Derz boşluğuna plastik sosisler doldurulacağı gibi boş da bırakılabilir.

Helikopter şap m2 fiyatları, yukarıda belirttiğimiz etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Burada en önemli nokta keşif yapılmadan fiyat verilmesi veya fiyat alınmasıdır. Bu yüklenicinin işi kaybetmesine, ya da işverenin işi yaptırmaktan vazgeçmesine neden olabilir. ZAP YAPI olarak üstlendiğimiz projelerde tüm sorumluluğu üstlenerek anahtar teslim iş yapmaktayız. Her türlü makine, teçhizat ve malzeme temini, SGK, İSG, işçilik, boşaltma, yatay ve dikey taşıma, nakliyeler, yüklenici genel giderleri ve kârı dahil olarak. Tüm beton işleriniz için:  Biz sizi arayalım. Ücretsiz keşif formumuzu doldurun en kısa sürede sizinle irtibata geçelim. ZAP YAPI  çağrı merkezi: 0216 422 89 11 Whatsapp: 0532 271 26 96