Hafif Şap Nedir

 

Hafif Şap, çimento içine kum değil de bir takım farklı ek katkılar konularak oluşturulan bir hafif beton çeşididir. Nedir bu ek katkılar? Reçine, köpük (strafor) ve perlit. Hafif şap betonu, içindeki katkılara göre farklı isimler almıştır. Hücresel beton, Köpük beton, Straforlu şap, Perlitli şap. Bu beton tipleri inşaat camiasında birçok isimle anılır. Bunlar: Yeni nesil yalıtımlı şap, hafif beton, izolasyonlu şap, hafif şap, yalıtımlı şap gibi fazlaca isim almışlardır. Katkı maddeleri farklı olsa da nihayetinde sağladıkları fayda ve uygulama şekilleri benzerdir. Normal betona oranla 9-10 kat daha hafiftir. Binalarda depreme karşı direnç için kullanılmaktadır. Dolgu gerektiren tüm zeminlerde rahatlıkla kullanılabilir. Bu yazımızda konu başlığına bağlı kalarak bu beton çeşidinin faydaları, kullanım alanları, kullanım şekli ve fiyatları hakkında ara başlıklar halinde detaylıca yer vereceğiz.

Hafif köpük beton

Hafif köpük beton diğer adıyla hücresel beton, reçine esaslı bir solüsyonun hava basıncı ile köpürtülmesi ve çimento şerbeti ile karıştırılması ile oluşan bir betondur. Çimento şerbetinin hava ile 7-8 kat hacim kazandırılmasıyla betonun içinde kapalı hücreler oluşur ve bu gözenekli yapı sayesinde hafiflik ve yalıtım özelliği kazanılır. Hücresel hafif beton bu özelliği ile ses absorbe özelliğine de sahiptir. Hücreli beton katkıları organik ürünler olduğundan insan ve hayvan sağlığına herhangi bir tehlike oluşturmaz. Normal şapın m3 ağırlığı ortalama 2,5 ton gelirken, hücresel hafif betonun m3 ağırlığı ortalama 300-400 kg ağırlığındadır. Bu yönüyle gelişmiş ülkelerde ve deprem kuşağındaki ülkelerde tercih edilen bir üründür. Ayrıca bu betondan, tuğla, briket, blok tuğla, duvar panel gibi malzemeler de yapılmaktadır.

EPS katkılı hafif beton

Polibeton olarak da adlandırılan bu hafif dolgu şapı, strafor tanecikleri ile katkı malzemelerinin çimento şerbeti ile harmanlanması sonucu oluşur. EPS (Expanded Polystyren Foam) tanecikleri, betona mükemmel bir hafiflik ve normal betona oranla çok daha yüksek derecede ısı ve ses yalıtım değerleri kazandırır. Katlar arası ses izolasyonu için en çok tercih edilen hafif şap türüdür. Üzerine her türlü yapı malzemesi kaplanabilir. Özellikle balkon, teras, banyo vb. fazlaca meyil verilmesi gereken alanlarda kullanımı en uygun hafif betondur. Akışkandır, fakat köpük beton ve perlitli beton kadar değil. Bu yönüyle meyil verilmesi en kolay hafif beton türüdür.

 

Perlitli hafif beton

Perlitli hafif dolgu betonu, çimento esaslıdır. İçinde hacim kazanmış perlit ve hafifletilmiş dolgu maddeleri bulunur. Isı ve yangın yalıtımı sağlayan bir beton çeşididir. Genelde torbalar halinde olan bu karışım, çimento ve bazı katkı maddelerinin eklenmesinin ardından uygulanır. Perlitli hafif şap, küçük alanlar için el yardımıyla uygulanır. Büyük metrajlı projelerde ise kuru şap makineleri kullanılarak katlara aktarma yapılır. Uygulandığı zeminlerin üzerine her türlü yapı malzemesi kaplama yapılabilir. Hafif şapın yüzey dayanımı geleneksel betona göre daha azdır. Bu nedenle uygulamaların üstüne parke, seramik, mermer, PVC gibi kaplamalar gelmesi uygun olacaktır.

 

Hafif şap uygulaması

Hafif şap uygulaması, makineler yardımıyla yapılır. Sadece küçük alanlar için perlitli hafif betonu el ile uygulayabiliriz. Fakat hücresel ve köpük betonu makine yardımıyla uygulamak ancak mümkündür. Her 3 beton çeşidi de birer dolgu malzemesidir. Kendiliğinden yayılan veya diğer bir adıyla akıllı şap ile karıştırılmaması gerekir. Kendiliğinden yayılan hazır şaplar sadece pürüzsüz bir yüzey elde etmek için kullanılır ve çok ince bir tabaka elde edilir. Fakat hafif dolgu betonları kalın bir tabaka olarak atılabilir. Öncelikle zemin temizliği yapılmalı ve kaç cm kalınlık isteniyorsa ona göre kod alınmalıdır. Duvar birleşimlerinde esneme payları için ince sünger yapıştırılmalı. Makineler yardımıyla hazırlanmış karışım katlara pompalanmalı ve gelberiler ile yüzey pürüzsüzleştirilmeli. Arından kurumaya bırakılmalıdır. Tam kurumadan üzerine herhangi bir yapı malzemesi uygulanmamalıdır.

 

Hafif şap uygulama alanları

Hafif şap, üzerine herhangi bir kaplama malzemesi gelmesi halinde hemen hemen her alanda kullanılması mümkündür. Prefabrik yapılarda, çelik yapılarda, betonarme binaların kat tabanlarında, çatı aralarında, balkonlarda ve teraslarda kullanımı yaygındır. Yerden ısıtma sistemlerin üzerine de uygulanabilir. Hafifliği, yalıtım özelliği ve yangın dayanımı gibi özellikleri sayesinde hafif şap son yıllarda Türkiye’de büyük rağbet gören bir yapı elemanı haline gelmiştir. Özellikle binalarda katlar arası ısı yalıtımı ve topuk sesinin önleme amaçlı kullanılmaktadır.

 

Hafif şap avantajları

  • Normal betona oranla 8-10 kat daha hafiftir
  • Hafifliği sayesinde yapılara ek yük bindirmez
  • Yapıların deprem dayanımına pozitif katkı sağlar,
  • Uygulandığı alanlara yangın yalıtımı sağlar
  • Katlar arası ısı yalıtımı sağlar
  • Özellikle darbeli sesleri önleyici etkisi vardır
  • Çatı teras ve balkonlarda ısı ve su yalıtımı sağlar,
  • Çevre dostudur

 

Hafif şap fiyatları

Hafif şap fiyatları, genellikle m3 fiyatları üzerinden verilir. Küçük ölçekli işler için tüketiciler yapı marketlerden torba halinde alıp ya kendisi ya da bir ustaya yaptırabilir. Ancak büyük ölçekli projeler için genel geçer bir fiyat söz konusu değildir. Uygulayıcı firmalarla irtibata geçildikten sonra keşif yapılır, ardında fiyat belirlenebilir. Fiyata etki eden birçok neden var. Projenin büyüklüğü, kat yüksekliği, uygulama kolaylığı, ödeme şekli, ek katkılar, ekstra mukavemet talepleri ve projenin uzaklığı gibi etkenler fiyatta belirleyicidir. Ancak merak gidermesi açısından 2020 yılı Nisan ayı itibariyle m3 fiyatları 500,00 TL civarında olduğu bilinmektedir.

 

Hafif şap firmaları

Hafif şap firmalarının sayıları son yıllarda hızla artmıştır. Hafif şap Türkiye’de çok uzun bir geçmişe sahip olmasa da giderek yaygınlaşmaktadır. Tüketicilerin firma seçimine değinmek istiyoruz. Elbette herkes işinin sıkıntısız bir şekilde tamamlanmasını ister. Bunu için firma seçimi önemlidir. Firma seçiminde belirleyici olan o firmanın referansları olmalıdır. Daha önce yaptıkları işlerde ortaya çıkardıkları pozitif sonuçlardır. Ayrıca projenin tüm detaylarının öğrenilmeden teklif istenmesi veya verilmesi de sakıncalıdır. Projenin büyüklüğüne göre örnek uygulama istenmelidir. ZAP YAPI olarak bir telefon uzağınızdayız. Ücretsiz keşif, güçlü referanslar ve % 100 memnuniyet için ücretsiz keşif formumuzu doldurarak fiyat talebinde bulunabilir ya da 0216 422 89 11 numaralı telefondan ZAP YAPI müşteri temsilcilerine bağlanarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.