Dış Cephe Mantolama

Dış Cephe Mantolama yaptırarak, buz gibi ve nemli duvarlara son verebilirsiniz. Konforlu ve sıcak yuvalar için artık ısı izolasyonu şart. Binanıza ısı izolasyonu yani mantolama yaptırarak doğalgaz faturanızı yarı yarıya indirebilirsiniz. Dış cephe mantolama firmaları arasında öncü  olan ZAP YAPI, tecrübeli kadrosuyla en başından en sonuna kadar yanınızda.
 

Dış Cephe Mantolama


Bu sayfada Mantolama ile ilgili tüketicinin kafasındaki tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Özetle, mantolama kararı nasıl alınır, kimlere yaptırılır, ne kadara yaptırılır, kalite ne kadar önemli, resmi sözleşme nasıl olmalı ve hangi maddeleri içermelidir, mantolama fiyatları hakkında bilgi ve genel ısı yalıtım sözcüklerinin tanımlarını bulabileceksiniz.

Dış Cephe Mantolama

Dış Cephe Mantolama veya diğer adıyla Isı Yalıtımı, her yapı için olmazsa olmazdır. Yapılarda izolasyon, gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır uygulanmasına rağmen, Türkiye’de son yıllarda kullanımı artış göstermiştir. 2009 yılında yapılan yeni yasal düzenlemeyle Isı yalıtımı her yapı için yasal zorunluluk haline getirildi. Bu sayede son yıllarda hızlı bir gelişim göstererek hem üreticinin hem de tüketicinin yüzünü güldürdü. 

Dış Cephe Mantolama Firmaları

Her işi ehline yaptırmak makbuldür. Siz de eşten dosttan öğrendiğiniz kadarıyla yetinmeyin binanızı kime mantolama yaptıracağınızı iyi araştırın. İnternet ortamındaki aramalar yanıltıcı olabiliyor. Çünkü ne kadar bu işi bilmese de dahi parasını verdiğinde en ön sırada onun ismini göreceksiniz. Bu o firmanın çok kaliteli iş yaptığı veya köklü bir firma olduğu anlamına gelmez. Örneğin mantolama şirketleri İstanbul, istanbul mantolama, veya,  dış cephe mantolama firmaları İstanbul, gibi sonuçlar arattığınızda önünüze bir çok firma çıkacaktır. Özellikle referansları olana firmaları seçmekte yarar var. Hatta yaptıkları işlerin sahiplerine bir şekilde ulaşarak onlardan firma ve ustaları hakkında bilgi alın.

 


Dış Cephe Mantolama Firmaları
 

Isı Yalıtım Kararı Nasıl Alınır?

Öncelikle eğer bina sahibiyseniz ve binada oturanlar da kiracılarınız ise işiniz kolay. Ücretsiz keşif, 5 yıl tam garanti, profesyonel hizmet...0216 422 89 11.  Ancak bir binada her daire farklı kişilerin mülkiyetinde ise işiniz biraz daha zor. Apartman sakinleri toplanıp ortak bir karar almalı ve buna göre hareket edilmelidir. Oy çoğunluğu sağlandığı vakit, mantolama yapılmasına karşı çıkanlar olsa dahi hukuk nezdinde geçerliliği yoktur; çünkü bu uygulama zaten yasal zorunluluktur. Örneğin 10 dairelik binada 6 kişi Isı Yalıtımı yapılmasına rıza gösteriyorsa diğer 4 kişi de bu karara uymak zorundadır.

Neden Mantolama Yaptırmalıyız?

  • Kışın sıcak yazın serin evler için yaptırmalıyız
  • Doğalgaz faturanız neredeyse yarı yarıya düşecektir
  • Enerji sarfiyatı azalacağından çevrenin korunmasına katkı sağlamış oluruz
  • Binanızın görünümünü ve kalitesini değiştirerek değerini artırır
  • Isı dengesizliğini  azaltarak yapı malzemelerinin difüzyona uğramasını engeller ve binanızın ömrünü uzatır.
  • Isı yalıtımı yasal zorunluluktur

Mantolama Nasıl Yapılır?

İşinin ehli bir firmayla anlaştıktan sonra, bina mantolama, dış mantolama gibi sorular kafanızı kurcalamayacaktır. Peki nereden başlanmalı iyi bir ısı yalıtımı nasıl olmalıdır. Öncelikle şunu bilmenizde yarar var. Eğer binanızı olası bir afette dayanıklılığını test etmemişseniz, kesinlikle hiçbir şeye girişmeyin. Çünkü yıkılma riski bulunan bir binaya manto giydirmek; 70 lik bir nineye gelinlik giydirmek gibi bir şey olur. Binanızın riskini ölçtükten sonra kararınızı verin. Bir usta yalıtıma nereden başlar. Öncelikle zeminin mutlaka sıvalı olması gerekir. Ardından iyi bir yapıştırıcı malzeme kullanılarak en az 4 cm kalınlığında starfor kullanılmalıdır. En önemli iki kalemden bahsettim satrafor ve yapıştırıcı çok önemli. Ardından dokoratifi ve silikonlu boyası gelir. Pencere için isteniyorsa söveler ve bina köşeleri için köşe taşları olmazsa olmazlardır.

Isı Yalıtımı ile ne kadar tasarruf edilir?

Mantolama yapılacak binanın yaşı, malzeme kalitesi ve işçilik kalitesi bu oranın % 30 ile %60 değişmesine neden olan faktörlerdir. Ucuz Mantolamadenen iki kelimeye takılıp kalmazsanız binanıza yaptıracağınız yalıtım, kendini 2-3 yıl içerisinde amorti eder. Hem yaşam kaliteniz artacak hem de paranız 2-3 yıl içerisinde geri dönecek, hem  de binanız değerlenecek.


İç cephe mantolama
 

 

Dış Cephe Mantolama Sözleşmesi

İşinizi babanızın oğluna dahi yaptırıyor olsanız, başınızın ağrımasını istemiyorsanız mutlaka iş sözleşmenizi yapın. Bir mantolama sözleşmesinde olması gerekenleri tek tek yazıyorum: İşinizin tam olarak boyutu belirtilsin. Hangi malzeme kullanılacak, ne kadar sürede bitirelecek, ödemeler nasıl olacak, olası bir anlaşmazlıkta tebligatlar hangi adrese yapılacak, işçilik kalitesini belirtin, sözleşmede geçen firmanın adresini onaylatın, firma çevreye vereceği sıkıntılardan sorumludur ibaresi kondurun sözleşmeye.


Dış Cephe Mantolama Sözleşmesi
 

 

Mantolama Fiyatları

Mantolama m2 fiyatı olarak verilir. Kullanılacak malzeme,  m2 ‘nin büyüklüğü, binanın yüksekliği, iskelenin kurulum güçlüğü, bina cephesinin girinti çıkıntı oranı,  gibi etkenler cephe kaplama fiyatlarını değiştiriyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, keşif yapmadan fiyat veren firmalardan kaçınmak. Yukarıda saydığım nedenler dolayısıyla iki bina arasında m2 fiyat cinsinden yarı yarı kadar fak edebilir. Çünkü burada belirleyici olan malzeme değil, işçiliktir. Dolayısıyla yerinde sağlıklı bir keşif yapılmadan verilecek fiyatlar kesinlikle gerçekle aynısı olmayacaktır. İşi yaptıracağınız firmadan her şey dahil olarak, malzeme+işçilik olarak fiyat alınız. Yani Anahtar teslim mantolama.

Dış Cephe Boyaları

Dış Cephe Boyaları çok çeşitlilik göstermektedir. Değişik marka ve fiyatlarda boyalar mevcut.  ZAP YAPI olarak kullandığımız başlıca boyalar şunlar. Filli Boya Amphisilan, Polisan Elegans, Polisan A1, Marshall,  Fawori, Dyo, Jotun, Wagner…  Özellikle mantolama sonrası dış cephede kullanılacak boyaları özenle seçmek gerekir. Her türlü hava koşuluna uygun ve silikonlu dış cephe boyası olması önemlidir. Nitekim uygulama sonrası en göze çarpacak olan boyanın kalitesi ve canlılığıdır.


Dış Cephe Mantolama Malzemesi
 

Dış Cephe Mantolama Malzemeleri

Mantolama malzemeleri olarak en çok kullanılan EPS, yani genleştirilmiş polistren köpüktür.  EPS köpük teknik özellikleri çok olan bir malzemedir. Sudan, nemden, sıkıştırmadan ve güneş ışınlarında etkilenmez. Isı yalıtım malzemesi olarak kullanıldığında, yapının ısı dengesini korur. Aşırı soğuma ve aşırı ısınmanın önüne geçerek ciddi manada ısı tasarrufu sağlar. Diğer malzemeler ise XPS ve Taşyünü dediğimiz malzemelerdir. XPS’nin hammaddesi de polistrendir. Ekstrude Polistren malzemeleri, levhalar halinde üretilen ve ısı iletkenlik değeri düşük olan iyi bir ısı yalıtımı malzemesidir. Taşyünü ise hem ısı, hem de ses yalıtımı sağlar. Oldukça kaliteli bir malzemedir. Birçok kaya çeşidinin ergitilerek ve çeşitli katkılarla meydana gelen mineralli bir yün çeşididir. Alevlenmeye karşı en dayanıklı üründür.

Isı Yalıtım Malzemeleri

Cam yünü var, Taş yünü var, Mantar levhalar var, Fenol köpüğü, Cam köpüğü, Odun talaşı levhalar. Kısacası bir sürü ısı yalıtımı, izolasyon malzemeleri, izolasyon malzemesi vardır.Siz kendinizi hiç yormayın. Anlaşacağınız firma size bunların hepsini ayet gibi okuyacaktır. Ve özelliklerini ve fiyatlarını açıklayacaktır.


Dış Cephe Mantolama
 

Mantolama çeşitleri

Mantolamanın çeşitleri aslında sadece ikiye ayrılır. İç ve dış mantolama. Diğer isim karmaşası sadece kullanılan malzemeyle alakalıdır. Fugalı mantolama, Yalı Baskı, Düz Mantolama vb. isimlendirmeler tamamen kullanılan malzemeden kaynaklı isimlendirmelerdir. Fakat İç Mantolama ve Dış Mantolama uygulama aynı olmasına karşın verimlilik oldukça fark eder. İçten mantolama zorunlu olmadıkça yapılmaması gerekir çünkü ısı köprüleri oluşturarak verimli bir yalıtım sağlayamaz.

İstanbul Mantolama Firmaları

İstanbul Mantolama Firmaları son yıllarda iş hacmine bağlı olarak sayıca artış göstermiştir. ZAP YAPI, ısı yalıtımı sektörünün öncü firmaları arasında yer almasına rağmen her geçen gün teknolojik alt yapısını ve kalifiye personel sayısını artırmaktadır.

Isı Yalıtımı;

Herhangi bir yapıda yalıtkan malzeme kullanılarak ortamdan dışarı, dışarıdan ortama enerji akışını kesmektir. Isı yalıtımında termal yalıtkanlar kullanılmaktadır.

Mantolama;

Binalarda ısı kaybını önlemek için dış cepheye uygulanan bir giydirme sistemidir. Kış mevsiminde soğuk havanın içeri girmesini, yazın ise sıcak havanın içeri girmesini engeller.