Desenli Renkli Asfalt

desenli renkli asfalt
 

Desenli renkli asfalt, inşaat teknolojinin son 15 yıl içerisinde zemin kaplamacılarına kazandırdığı en estetik ve dayanıklı yapı uygulamalarından biridir. Bu yazımızda renkli asfalt ve desenli asfalt uygulamasına ilişkin tüm ayrıntılara yer vereceğiz. Uygulama şekli ile başlayalım. Zemin hazırlığının ardından 0-5, 1 veya 2 numaralı küçük taneli asfalt serim işlemi yapılır. Sadece yayaların geçtiği yerlere sıfır numara asfalt da kullanılabilir. Yeni serilen ve ortalama 130 derece sıcaklıktaki asfalt en az bir buçuk tonluk çift silindir ile % 95 oranına kadar sıkıştırılır. Ardından desenli çelik kalıplar asfalta özenlice yerleştirilir. Asfalt henüz 90 oC civarı sıcaklıktayken metrekareye yaklaşık 6 ton düşey kuvvet uygulayan kompaktörler yardımıyla kalıplar asfalta gömülür. 10 mm civarında derz oyukları elde edilene kadar kompaktör gezdirilir. Bu şekillerin üzerine çimento esaslı ve reçine katkılı asfalt boyası uygulanmasıyla ortaya estetik görünümlü zeminler çıkar. Boyanın uygulanması için asfaltın yaklaşık 5 gün kadar dinlendirilmesi gerekir. Henüz asfalt sıcak iken uygulanacak boya asfaltın içerdiği bitüm ile kaynaşır ve asıl renk ortaya çıkmaz. Yüzeyinde tuğla, çiçek, pusula, balık pulu, belediye isimleri vb. gibi semboller elde edilebilir. Uygulanan katkı maddeleriyle asfalta ekstra bir direnç kazandırdığından kullanım ömrünü de 3-4 kat artırmaktadır. Ayrıca uygulanan renkler uzun yıllar canlılığını korumakta ve istenildiğinde aynı veya farklı renklere tekrar boyanabilmektedir. 

Neden tercih etmeliyiz?
 

  • Diğer zemin türlerine göre daha hesaplıdır.
  • Kullanım ömrü en uzun zemin uygulamalarından biridir.
  • Değişken hava koşullarına ve fiziksel etkenlere karşı en çok dayanıklıdır.
  • Yağ, yakıt, deterjan ve diğer kimyasal maddelere karşı dayanımı yüksektir.
  • Hijyeniktir, toz tutmaz ve kolay temizlenebilir yüzeylerdir.
  • Yapımı kolaydır ve kısa sürede kullanıma açılabilmektedir.
  • Yapılan alana görsel anlamda pozitif katkı sağlar.
  • Güneş ışınlarını geri yansıttığından yakıcı sıcaklıkları hissettirmez. 

 

Renkli ve Desenli Asfalt Fiyatları


Renkli ve desenli asfalt fiyatları, malzeme ve uygulama kalitesi ile yapılacak mekanın metrajı, yakınlığı ve diğer özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Söz konusu dekoratif asfaltlar elde etmek için bildiğimiz ince yapılı klasik asfalt kullanılmaktadır. Diğer asfalt türlerine ( Dökme asfalt, Taş asfalt ) göre daha hesaplı olmasına rağmen özel katkı maddeleriyle dayanıklılık ve kullanım ömrü olarak diğer asfaltlardan daha fazladır. Ayrıca işi yapan firmanın kurumsallığı, ekibin kalitesi ve istenilen desenin zorluğu fiyatlarda farklılık oluşturabilir. Renkli ve desenli asfalt fiyatı almak için ücretsiz keşif formumuzu doldurarak fiyat talebinde bulunabilir ya da 0216 422 89 11 numaralı telefondan ZAP YAPI müşteri temsilcilerine bağlanarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Zemin hazırlığı

Desenli renkli asfalt uygulama alanı her şeyden arındırılmış ve imkan çerçevesinde terazide bir zemin olması gerekir. Toprak zemin ise, iyice sulanmış ve silindir ile yeterli derecede sıkıştırılmış tok bir alan olmalıdır. Eski asfalt veya yüzeysel zarar görmüş beton alanlara yapılacak asfalt için önceden bir zemin hazırlığına gerek yoktur. Sadece eski zemin ile yeni zeminin yapışma ve kaynaşması için uygulama öncesi emülsiyon ( zift ) atılır. Toprak zeminler için ise zifte gerek yoktur. Yaya asfaltında desen olacak ise kalınlık en az 5 cm olmalıdır. Desensiz ve sadece renkli yerler için 3-4 cm kalınlık idealdir.

Hangi alanlarda kullanılır? 

Toprak zeminlere uygulanabildiği gibi, bozulmuş asfalt ve beton zeminlere de uygulanabilir. Fakat güzel görünümlü alanlar ortaya çıkardığından yaya trafiği sirkülasyonunun çok olduğu alanlarda tercih edilmektedir. Meydanlar, Tören alanları, Miting alanları, Yaya kaldırımları, Site içi ulaşım yolları, Spor sahaları, Parklar, Yürüyüş yolları, Okul bahçeleri, Hastane bahçeleri, Bisiklet yolları gibi yerlerde sıkça karşılaşırız.

 

 


Asfalt boyası renkleri

Asfalt boyaları son dönemlerde çok çeşitlilik göstermiştir. Hemen hemen tüm mekanlara ve çevrelere mimari açıdan uyum sağlayacak renk tonları bulmak mümkün. Başlıca renk tonları bunlardır: Kırmızı, Oksit Kırmızı, Antrasit, Gri, Siyah, Beyaz, Krom Oksit yeşil, Çimen Yeşili, Oksit Sarı, Sarı, Lacivert, Mavi.


En çok tercih edilen desenler

Özel sipariş ile çok farklı görseller elde etmekle birlikte yaygın olarak kullanılan desenler şöyle: Tuğla deseni, Kilit parke taşı deseni, Balık sırtı deseni, Karışık taş deseni, İngiliz taşı deseni, Sepet örgüsü deseni, Arnavut kaldırımı deseni, Döner bordür deseni, Deniz Kabuğu deseni, Kayrak taşı deseni, Engelli logosu deseni, Göbek deseni… Aşağıdaki fotoğrafta birkaç örnek desen verilmiştir. Referanslarımız sayfasını ziyaret ederek tüm renk ve modellerimizi inceleyebilirsiniz.


Firma seçimi

İstanbul asfalt firmaları arasında seçim yapmak için temel kriter referanslar olmalıdır. Anlaşma yapmak istediğiniz firmanın ön araştırmasını yaparken, daha önce yapmış olduğu işlerin kalitesini ve müşteri memnuniyetini iyi gözden geçirmek lazım. Malzeme kalitesi kadar uygulama kalitesi de son derece önemlidir. Anlaşma imzalamadan önce, metraj, asfalt kalınlığı, asfalt kalitesi, desen, renk, başlangıç ve bitiş tarihleri, ödeme şekli ve diğer proje detaylarının yazılı bir halde olması ve işveren ile yüklenicinin mutabık olması gerekir. ZAP YAPI olarak üstlendiğimiz tüm desenli renkli asfalt projelerini önceden tüketicinin istekleri göz önüne alınarak tüm teknik detaylarıyla projelendirilir. Gerek teklif aşamasında gerekse anlaşma sırasında muğlak hiçbir detayın atlanmamasına özen gösterilir. 
 

Desenli Renkli Asfalt