Taş Duvar Yapımı ve Kaplama

​​​​​​Taş duvar yapımı ve kaplama konularına bu yazımızda detaylıca değineceğiz. Duvar yapımı, duvar fiyatları ve duvar çeşitleri gibi daha birçok başlığı ayrıntılı olarak ele alacağız. Öncelikle duvarın ne olduğunu tanımlayalım. Dış etkenlere karşı veya dekoratif amaçlı olarak bir alanın etrafını suni veya doğal taşlarla çevreleme işine duvar denir. Taş duvar için sağlam bir zemin ve yeterli derinlikte bir temel ile işe başlanılır. Kaliteli bir duvar için kum ve çimento kalitesi önemlidir. Fakat en önemli unsur işçilik kalitesidir. Duvarın terazisinde ve şakülünde olması da önemlidir.  Tüm duvarlarda isteğe bağlı olarak belli aralıklarla tuğla şerit konulabilir. Taş; sağlamlığı, doğallığı ve bakım istememesi gibi özellikleriyle,  insanlığın varoluşundan bu yana en çok tercih edilen bir yapı malzemesidir.

Bu yazımızın içeriğinde aşağıdaki konu başlıklarında detaylı bilgi yer almaktadır. 

Taş duvar işleri için ücretsiz keşif formumuzu doldurarak fiyat talebinde bulunabilir ya da 0216 422 89 11 numaralı telefondan ZAP YAPI müşteri temsilcilerine bağlanarak sorularınıza cevap alabilirsiniz. Taş duvar referanslarımız sayfasından daha önce yaptığımız işlere göz atabilirsiniz.

 

taş duvar yapımı ve kaplama

 

Kaplama Taş Duvar

Kaplama taş duvar, hem iç hem de dış mekanlarda yapılabilir. Nispeten ince taşlar kullanılarak herhangi bir duvarın yüzüne yapıştırılarak güzel bir görünüm elde edilebilir. Dekoratif  taş kaplama, daha iyi bir görsellik yakalamak amacıyla yapılmaktadır. Taş kaplama duvarlar, daha çok dekoratif amaçlı yapılmaktadır. İç mekan taş duvar kaplama için çok sayıda taş türü bulunmaktadır. Tuğla kaplama, antik tuğla kaplama, Gebze taşı kaplama, kayrak taşı kaplama… Aşağı yukarı tüm taşların iç ve dış mekanda kaplaması mümkündür.
 

taş duvar yapımı
 

İstanbul Bahçe Duvarı Yapımı

Bahçe duvarı yapımı, çeşitli yapı malzemeleriyle yapılabilir. Bu yazımızda taş bahçe duvarı yapımını anlatacağız. Zemin hazırlığının ardından hizalama amacıyla bir uçtan bir uca ip çekilerek başlanılır. Duvar örüm şartnamesine uygun bir temel kazınması mühimdir. Duvarın yüksekliği 5 metreyi aştığında her 10 metrede bir ano konulması gerekmektedir. Daha sonra meydana gelecek bir yıkılmada sadece yıkılan bölümün tadilatı yapılabilmesi için bu işlem yapılmaktadır. 5 metre ve 5 metreyi aşan duvarlarda ½ temel genişliği olmalıdır. Yani bu, bir metre yükseklikteki bir duvarın temel genişliğinin 50 cm genişliğinde olması demek. Duvarın belli bölümlerine yapılacak ışıklandırma için elektrik borusu ve kabloları harpuştanın altından girmeli ve babanın içinden çıkmalıdır.
 

Taş duvar fiyatları

Duvar fiyatları yapılacak duvarın, genişliği, yüksekliği, kalınlığı, taşın cinsi, kullanılacak malzeme,  arazi yapısı, malzemelerin yatayda ve düşeyde taşıma kolaylığı gibi etkenler belirler. Zap Yapı olarak bize gelen hizmet taleplerine en kısa sürede ücretsiz keşif yapıp fiyat vermekteyiz.
 

Bahçe Taş Duvar

Bahçe taş duvar, istenilen her hangi bir alanı yapı malzemeleri kullanılarak çevreleme işlemine denir.  Bu duvar bir apartmanın, müstakil evin, villanın, fabrikanın veya boş arsanın olabilir. Bahçe duvarı nasıl örülür? sorusuna gelince. Birçok inşaat malzemesi kullanılarak bu yapılabilir. Burada önemli olan malzemenin cinsi değil, uygulama kalitesidir. Bahçe duvar örnekleri incelenerek “kendim yapayım” denilebilecek bir iş değildir. Arama motorlarına Bahçe duvarı İstanbul,  yazdığınızda karşınıza bu işi yapan birçok yerli firma çıkacaktır. Size güvence verebilecek bir firmayla anlaşıp bu işi yaptırmak en akıllıca olanıdır.
 

Çevre Duvarı

Çevre duvarı yapımı, meşakkatli ve uzman ellerin yapması gereken bir iştir. Herhangi bir alanı çepeçevre saran koruma bariyeri dediğimiz bahçe duvarları, değişik modelde ve malzemelerle yapılabilir. Çevre duvarı modelleri, kullanılan taşın cinsine ve yapım şekline göre isimlendirilir. İstanbul Çevre Duvarı yapımı için örnek gösterilen Zap Yapı, memnuniyet temelinde çalışan bir anlayışa sahiptir.
 

çevre duvarı
 

Duvar Çeşitleri

Çırpma duvar: Ocaktan gelen taşı, usta kendi balyozu ve çekiciyle taşın ön yüzünü yontup kenarlarını da kare haline getirerek uygulamasını yaptığı duvar biçimidir.

Moloz duvar: Ocaktan çıkan taşın sadece ön yüzü yontulduktan sonra kenarlarına dokunulmadan yapılan duvar çeşididir.

Şaşırtma duvar: İşçilik olarak çırpma duvar ile aynı olmasına rağmen taşların şaşırtmalı olarak konulması işlenme denir.

Sıra taşı duvar: Taşın ön yüzü ve kenarları yontulduktan sonra sıra sıra konularak yapılan duvar tipidir.
 

İstinat Duvarı

İstinat duvarı, asıl amacı toprak kaymasının önlemek amacıyla yapılan sağlam duvarlardır. İstinat duvarı yapımı nerelerde zorunludur? dersek, toprak kayma riski olan her yerde zorunludur. İstinat duvarı çeşitleri olarak tektir. İstinat duvarı projesi çizildikten sonra tek yüzlü olarak yapılır. Duvar yüksekliğine göre temelin genişliği yüksekliğin yarısı kadar olmasında fayda var. Arsa genişletmek amacıyla da yapılan bir duvar çeşididir.  İstinat gibi tek taraflı duvarlarda mutlaka su gideri yani barbakan belli aralıklarla yapılmalıdır. Böylelikle duvar arkasında biriken sular tahliye edilerek duvara daha az basınç yapılır. Ve bu da duvarın ömrünü uzatır. İstinat duvarı maliyeti bakımından diğer duvarlara göre daha pahalıdır. Çünkü geniş ve sağlam duvarlar olması gerektiği için malzeme sarfiyatı da bir o kadar fazladır. Daha dekoratif bir görüntü oluşturmak amacıyla istenirse istinat duvarına kaplama taş da yapılabilir.
 

istinat duvarı 

Kayrak Taşı

Kayrak taşı duvar kaplama son yıllarda önemli bir kaplama malzemesi haline gelmiştir. Hem duvarlara hem de zemine uygulanabilir. Perde beton, tuğla duvar ve taş duvar yüzeylere uygulanabilir. Ayrıca kayrak taşı yer kaplama için de ideal bir malzemedir. Park içi yürüme yolları bina dışarına ve ev önlerine yere döşendiğinde doğal ve güzel bir görüntü elde edilmektedir.  Daha uzun ömürlü olması için beton döküldükten sonra beton üzerine uygulanırsa ömürlük olabilir. Taşların birleşim yerlerine yani derz dolguların göründüğü kısma iş bitiminde siyaha boyanarak daha estik bir görüntü elde edilebilir. Kayrak taşı kaplama işlemi, işinin uzmanı bir usta tarafından yapıldığı takdirde çok uzun yıllar kullanılabilir. En çok tercih edilen kayrak taşı Denizli ilimizden çıkartılmaktadır.
 

kayrak taşı kaplama
 

Kilit parke taşı

Kilit Parke Taşı, farklı desenlerdeki kalıplara  beton dökülerek ve istenilen renk verilerek imal edilen bir yapı malzemesidir.  Birbirine geçmelidirler. Bahçe içine, bina girişine, park içine ve yaya yoluna uygulanabilir. Kilit taşı döşenmeden önce kenarları belirlemek amacıyla bordür taşı döşenir. Ardından taş tozu serilip kompaktör uygulandıktan sonra taş döşenir. Taş döşendikten sonra tekrar kompaktör uygulanır. Belirlenen yerlere Suların tahliyesi için oluk taşı uygulanır. Begonik granit küp taşı uygulanarak da güzel desenler elde edilebilir.
 

kilit parke taşı
 

Şev taşı

Şev taşı, çeşitli kalıplarda ve renklerde yapılmaktadır. Asıl amacı Toprak kaymalarını önlemek amacıyla yol kenarlarına ve benzeri yerlere yapılan ve istinat görevi gören bir yapıl malzemesidir. Aynı zamanda çiçeklik olarak da kullanıldığı için hem güzel bir görüntü sağlanıyor hem de toprak kaymasını önlenmektedir. Yol kenarlarına, bina önlerine yani yamaç olan veya eğilimli tüm zeminlere uygulanabilir. 
 

sev taşı kaplama
 

Blok taşı

Blok taşı, fabrikalarda üretilen bir beton malzemesidir. Farklı renklerde olabiliyor. Genelde 40 cm eninde ve 20 cm yüksekliğinde üretilmektedir. Daha çok çevre duvarlarında ve bina etrafında  uygulanmaktadır. Briketten farklı olarak daha sağlamdır. Oyuk olan iç kısmına uygulama esnasında sağlamlığı artırmak amacıyla beton harcı doldurulur. Genelde bir tarafı tırtırlı bir tarafı düz oluyor.

Taş çeşitleri

Ankara taşı, Gebze taşı, moloz taş, bursa taşı, kandıra beyaz taşı, çatalca beyaz taşı, Karamürsel taşı, Hereke taşı, kayrak taşı…