Renkli Ve Desenli Asfalt Çeşitleri Nelerdir?

desenli asfalt

 

Kullanılacak alana ve amaca bağlı olarak renkli asfalt çeşitleri değişkenlik göstermektedir. Daha sağlıklı ve güvenli kullanım ile beraber, görsel açıdan etkileyici bir görüntü ele alınması gereken unsurlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda yüksek direnç oluşturacak ve belirlenmiş ağırlık ile birlikte, iklim koşullarına dayanıklılık sağlayacak tasarımlar ön plana çıkarılır. Bu unsurlar altında birçok değişik tasarım üzerinde desenli ya da renkli asfaltlar bulunmaktadır.

 

Klasik Asfalt Modelleri

Sürüş rahatlığı ve güvenliği ön plana çıkaracak asansör için genelde beyaz renk üzerinden işaretler ele alınır. Uzun ömürlü ve bakım gerektirmeyen yapı altında ele alınan klasik asfalt modelleri, şehir içi ve şehirler arası yollardaki düzenin etkin şekilde sağlanmasına fırsat tanımaktadır. Bu konuda tecrübe sahibi olan uzmanlar ışığı altında süreç ele alınmak suretiyle, muntazam bir düzen eşliğinde gerekli çizgiler beyaz renk üzerinden uygulanır.

 

renkli asfalt

 

Özel Çizgi Uygulamalarıyla Asfalt

Özellikle yol ve trafik ile beraber otopark konusunda özel çizgi uygulamaları ele alınmaktadır. Bu konuda alana bağlı olarak birçok farklı renk öne çıkıyor. Yeşil, mavi, sarı, kurşun mavisi, siyah, tuğla ya da kiremit kırmızısı ile beraber sierra gibi daha birçok değişik renk değerlendirilmektedir. Böylece kullanım amacına bağlı olarak alan çok daha güvenli bir hale getirilmektedir.

 

Özel Desen Uygulamaları Eşliğinde Asfalt

Özellikle yürüyüş alanları için büyük bir öneme sahip olan desen uygulamaları eşliğinde, asfalt tasarımları kurumsal bir anlayışla ele alınmaktadır. Bu durum aynı zamanda uygulanacak alanın kültürüne, amacı ile beraber çeşidine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Diğer yandan kişisel istekler baz alınmak suretiyle seçim şansı yakalanabiliyor. Bunlar içerisinde Arnavut kaldırımlar, daire kaldırımları, karışık kaldırım çeşitleri, balıksırtı kaldırımlar, deniz kabuğu kaldırımı, tuğla veya petek kaldırımı ve kayrak gibi değişik desenli asfalt yer almaktadır. Aynı zamanda ihtiyaca bağlı olarak bordür desen tasarım üzerinden de asfalt çeşitleri uygulaması yapılıyor.

 

renkli desenli asfalt

 

Farklı Alanlar İçin Desen ve Renkli Asfaltlar

Belli başlı bazı yerler için değişik çalışmalar üzerinde desen ve renkli asfalt uygulaması gerçekleşir. Daha düzenli ve sağlıklı, aynı zamanda güvenli biçimde kullanım alanı oluşturmak adına bu çalışmalar, özel projelendirme dahilinde ele alınarak uygulanır.

 

  1. Trafik alanları,
  2. Otoparklar,
  3. Spor sahaları,
  4. Bisiklet yolu,
  5. Yürüyüş alanları,

 

Bu şekilde isteğe bağlı olarak daha birçok farklı yer için uygulama gerçekleşmektedir. Ayrıca uygulamanın yapılacağı yer içindeki farklı alanlar da yine desen ve renkler değişkenlik gösterebilir. Böylece alan değişik bölümleri ayrılır ve daha sağlıklı ve düzenli bir kullanım imkanı elde edilir.

 

asfalt boyama

Desenli ve Renkli Asfalt Fiyatları

Kullanım malzemesi ve amaca bağlı olarak desenli ve renkli asfalt fiyatları değişkenlik gösterir. Aynı zamanda alanın büyüklüğü, uygulanacak alanda gerçekleşmesi gereken çalışmalar gibi unsurlar da farklı fiyatlar üzerinden ele alınmaktadır. Ancak genel yapı itibariyle verilecek güvenli hizmet doğrultusunda çok uygun fiyatlar ile çalışma elde etmek mümkün.