Montalama Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 

Dış cephe mantolama işlemi, Enerji kimlik belgesinin binalar için zorunlu olmasının ardından önemini artırmıştır. Bu kimlik belgesinde ısı yalıtımı binanın enerji tasarrufu sınıfını yükseltecektir. Bu durumda bina ısı yalıtım özelliğinin yanı sıra aynı zamanda gayrimenkul değeri de artacaktır. Mantolama fiyatları, dış cephenin metrekaresine göre farklılık göstermektedir.

 

Montalamanın Önemi Nedir?

Mekanların ısı yalıtımı denildiği zaman ilk akla gelen mantolama işlemidir. Isı yalıtım dünyasında dış cephenin strafor ile kaplanması işlemi olan mantolama, özellikle ısı yalıtımı olmayan binaların tadilatında ilk önemli konu içerisinde yer almaktadır.

 

Montalama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

1- Bu işlem için uygun hava şartlarının oluşması gerekir. Mantolama için uygun hava koşulları 5 ile 35 derece hava sıcaklığıdır. 5 derecenin altındaki hava sıcaklığında mantolama işleminde işçilik ve malzemenin hazırlanması sorun teşkil eder. 35 dereceden yüksek sıcaklıklarda ise çalışmak zordur. Sıcaklığın normal olması gerekir.

2- Pencere, kapı ve giriş bölümü korumaya alınır. Mantolama işleminde kullanılan alçı pan yapıştırıcı maddeler kuruduğu zaman temizlenmesi zordur. Ayrıca bu maddelerin pencere veya kapıya bulaşması durumunda temizlik masrafı çıkacaktır.

3- Mantolama yapılacak yer kuru olmalı nemli olmamalıdır. Yağmurdan sonra nemlenen dış cephe mantolama için uygun değildir. Zeminin kuru olması önemlidir.

4- Ayrıca dış cephede yağ veya benzeri kalıntılar olmamalı ve yapışmayı engelleyecek her hangi bir şey olmamalıdır. Dış cephenin yüzeyinde bulunan her hangi bir yabancı madde yapışmayı engeller. Bu nedenle dış cephe temizlenmelidir.

5- Zeminin drenajı yapılmış olmalıdır. Zemin sert ve dayanıklı olmalıdır.

6- Çatlaklar, kırıklar doldurulur ve dış cephe düm düz hale getirilir. Dış sıva dökülüyorsa yenilenir. Yeterli beton kullanılmayan veya beton kullanılmadan sıvası yapılmış dış cephelerde mantolama istenilen kalitede olmaz.

7- Kar, yağmur ve benzeri etkenlere karşı koruma sağlanmalıdır. Bu koruma sayesinde iş daha kolay hale gelir.

8- Düzleştirme çalışmaları, çalışmanın tesviyesinde önemli rol oynamaktadır.

9- Kablolar oluklar gizlenmeli gerekirse söve kullanılmalıdır. Dış cephe mantolama fiyatları kategorisinde söve, boyama, strafor yapıştırma, iskele kurulum gibi aşamalar belirleyici rol oynamaktadır. Fiyatta en önemli konu işçiliktir.

 

 

Mantolamaya Nasıl Başlanır?

Mantolama işleminde zemin hazırlandıktan sonra aşağıdan yukarıya doğru işlem yapılır. Bu işlemden önce yapılması gereken en önemli işlem güvenli iskele kurulumudur. İskele ne kadar güvenli ve kullanışlı olursa, mantolama işlemi de kısa sürede bitirilir.

En alt kısımda ve köşelerde alüminyum köşeler çalışmanın daha düz olmasını sağlar. Köşelerde, pencere çevresinde ve çatı altında söve kullanımı binanın estetiğini artırır. Tadilat işlerinde söve, göze hoş gelmeyen köşelerin kapatılmasında kullanılmaktadır.

 

 

Örme İşlemi Nasıl Yapılır?

Zeminden başlayan strafor örme işleminde yapıştırıcı kullanılır. Ayrıca strafor bloklar dübelli vidalama sistemiyle sabitlenir. Bu dübel ve vida, straforlara özel dübel ve vidadır. Strafor bloğun kenarlarına yapıştırıcı sürülür. Ayrıca orta kısma, orta kısmın sağına ve soluna avuç içi kadar alçı pan yapıştırıcı sürülür ve yapıştırılır. Fileli sıva, astar, dekoratif sıva ardından iki kat dış cephe boyası ile boyanır.