Asfalt Kaplama Nasıl Yapılır?

Doğru ve dengeli bir karışım oranları üzerinden ele alınarak uygulaması gerçekleştirilen asfalt kaplama, bu konuda büyük bir öneme sahiptir. Özellikle sıcaklığı nem kontrolü ile beraber sabit çimento karışımı üzerinden, uygulama yapılacak alan için özel bir çalışma sağlanır. Aynı zamanda iklim koşulları ile beraber alanın kullanım amacı ve malzeme yapısı doğrultusunda plan ve projelendirme üzerinden çalışmalar gerçekleşir. Böylece birçok değişik yerde sağlıklı biçimde güçlü direnç oluşturur.

Asfalt Serimi

İri agrega ve ince agrega ile beraber çimento üzerinden sabit karıştırma eşliğinde nem ve sıcaklık oranının dikkatle ele alınması üzerinden asfalt serimi gerçekleşmektedir. En gelişmiş kaplama tipleri arasında yer alan asfalt sistemi, özel olarak planlama doğrultusunda alana uygun şekilde serim işlemiyle ele alınır. Bu uygulama her türlü hava koşuluna direnç sağlayacak bir özelliğe sahiptir. Yüksek maliyeti bulunsa dahi oldukça güçlü bir yapı olduğunu dile getirmek mümkün. Böylece en yüksek tonajları en sıcak veya en soğuk havalarda rahatça taşıma kapasitesine sahip hale gelmektedir.

Asfalt Dökümü

En önemli aşamalardan biri asfalt dökümü bölümüdür. Bu bölümde uygulama gerçekleşirken ele alınması gereken belli başlı bazı hususlar mevcuttur. Dikkat edilecek bu kısım sayesinde doğru asfalt dökümü üzerinden sağlıklı biçimde alan kullanılabilir.

  • Asfaltlanacak olan yüzey temizlenmiş olmalıdır.
  • Asfalt dökümü işlemi yapılırken mutlaka hava sıcaklığı 5 santigrat derecenin üzerinde olması gerekir.
  • Sıkıştırma değerleri açısından minimum şartname değerinin yakalanması gerekir.
  • Asfalt sıcaklığı ise 155 ila 160 derece arasında olmalıdır.
  • Asfalt sıkıştırma işlemi yapılırken belirlenmiş olan değerden daha fazla soğumamasına dikkat edilmelidir.
  • Asfalt kalınlığı azaldığı sürece toleranslar eşit miktarda az almalıdır.
  • Yol çizgileri ele alınmadan önce basınçlı su ile beraber alanın temizlenmesi önemlidir.

Bu şekilde birçok farklı unsur ile beraber amaca bağlı olarak değişik alanlar için asfalt dökümü gerçekleşir. Özellikle hava koşulları ile beraber döküm alanının ele alınacak kriterler hassas bir yapı altında uygulanır. Bu uygulama ileriki dönemlerde herhangi bir çatlama veya kırılma gibi pek çok farklı sorun çıkarmaması için büyük bir öneme sahiptir.

Asfalt Kaplama Fiyatları

Belli başlı bazı unsurlara bağlı olarak asfalt kaplama ya da döküm ile beraber serim fiyatları değişkenlik göstermektedir. Özellikle bu konuda malzeme ve uygulama kalitesi çok önemlidir. Kaliteli malzeme yapısı eşliğinde konusunda tecrübe sahibi profesyoneller ışığı altında uygulamanın gerçekleşmesi gerekir. Özellikle asfalt serimi gerçekleştirilecek olan alanın metrajı, yakınlık ile beraber diğer tüm özelliklerine bağlı şekilde farklı fiyatlar ortaya çıkar. Önemli olan sağlıklı şekilde özel tasarım altında hazırlanmış, her dirence ve iklim koşulları ile dayanıklılık gösteren yapıların uygulamasını gerçekleştirmektir. Bu konuda destek alabilmek için site üzerinden bağlantı kurabilir ve fiyat ile diğer konularda bilgi alabilirsiniz.